این روزها کسب و کار یک موضوع بسیار چالش انگیز شده است. افراد معمولا از شغل خود راضی نیستند و به دنبال شغل بهتر و راحت تری هستند که درآمد خوبی هم داشته باشد. بیشتر افراد دوست دارند خودشان کارآفرینی کنند و کسب و کار خودشان را آغاز کنند. در واقع این فقط شروع ماجرا است. قطعا همه ما می دانیم که مزایا و معایب کسب و کار شخصی هم باید مانند همه موارد دیگر بررسی شود.

کارآفرینی می‌تواند بسیار چالش برانگیز و جذاب و البته دشوار باشد. اگر شما می توانید مثل کوه در مقابل مشکلات بایستید، می‌توانید به فکر کارآفرینی و کسب و کار شخصی باشید. ممکن است با خود بگویید که من انگیزه و هدف بالایی برای رسیدن به راه خود در نظر دارم. قطعا این موارد مهم و اساسی هستند اما به هیچ عنوان کافی نیستند. شما باید با مزایا و معایب کسب و کار شخصی آشناییت داشته باشید. در ادامه این مقاله سعی داریم تمامی نکات مهم و ضروری را برای راه اندازی یک کسب و کار شخصی برای شما توضیح دهیم.

مزایا و معایب کسب و کار شخصی, یوبان

مزایا و معایب کسب و کار شخصی؛ ابتدا بررسی مزایا

در مرحله اول بهتر است در مورد مزایا و خصوصیات خوب شروع یک کسب و کار شخصی صحبت کنیم. ممکن است تصور کنید مهم‌ترین و بهترین ویژگی شروع یک کسب و کار شخصی، رئیس خودتان بودن است. اما اینگونه نیست. قطعا خیلی مزایای دیگری هم وجود دارد. در ادامه این مقاله بیشتر در مورد مزایای کسب و کار شخصی صحبت می‌کنیم.

ایجاد کار مورد علاقه خودتان

هر کسی در ذهن خود آرزوی داشتن یک شغلی را دارد که حسابی به آن علاقه مند است. کسب و کار شخصی این امکان را به شما می دهد که خودتان بتوانید به سراغ آن کار مورد علاقه خودتان بروید. ممکن است آرزوی شما تاسیس و راه اندازی یک کافه زیبا و یا باز کردن یک فروشگاه شیرینی فروشی باشد. ایده کسب و کار شخصی می تواند شما را به آرزوی خود برساند. اما باید بدانید که مزایا و معایب کسب و کار شخصی در کنار هم هستند و باید بتوانید با آنها کنار بیایید.

ساعت کاری

اگر کار برای خود شما باشد، بزرگترین منفعت آن این است که زمان بندی دست خود شما است. برای مرخصی نیازی نیست که چندین روز وقت بگذارید و از صاحب کار خود تقاضای یک روز مرخصی کنید. در کسب و کار شخصی، خیلی راحت می توانید برای خود برنامه ریزی داشته باشید. البته باید بدانید که در ابتدای راه اندازی کسب و کار شخصی خود نیاز دارید تا خیلی زیاد کار کنید تا کار خود را به روال بیندازید. بعد از آن می توانید خیلی راحت تر برای خود وقت بگذارید و نیاز به مرخصی ندارید.

مزایا و معایب کسب و کار شخصی, یوبان
مزایا و معایب کسب و کار شخصی, یوبان

مزایا و معایب کسب و کار شخصی؛ آزادی یکی از مزایا کسب و کار شخصی

در کسب و کار شخصی شما صاحب کار خودتان هستید و از همه لحاظ آزادی دارید. انتخاب روش کاری بر عهده شما است. هر شیوه ای را می توانید برای خود انتخاب کنید. قابلیت ایجاد هر نوع مکانی برای شرایط کاری شما وجود دارد. از دیگر مزایایی که می توان برای کسب و کار شخصی در نظر گرفت این است که دیگر نگرانی در مورد اخراج شدن از کار ندارید. مزایا و معایب کسب و کار شخصی همیشه در کنار هم است و باید به آن عادت کنید.

مزایا و معایب کسب و کار شخصی؛ منفعت کاری مزیت این نوع کسب و کار

ممکن است در ابتدای راه کمی موانع و مشکلات وجود داشته باشد که حسابی شما را سردرگم کنند. اما باید بدانید که مشکلات همیشه وجود دارند و قرار نیست سریع جا بزنید. همیشه چیزهای خوب بسیار سخت و دشوار بدست می آیند. در این کار شما می دانید که موفقیت شما تاثیر مستقیمی در آینده و سود شما دارد. پس با تمام وجود برای خود کار می کنید. در این حالت حتی انگیزه شما هم بیشتر می شود، زیرا می دانید که سود این کار برای خود شما است. میزان درآمد ماهیانه در کسب و کار شخصی ثابت نیست و ممکن است به مرور زمان ثابت شود. هر چه بیشتر تلاش کنید به همان اندازه هم نتیجه بهتری دریافت می کنید.

احساس موفقیت بیشتر

مزایا و معایب کسب و کار شخصی, یوبان

زمانی که برای خودتان کار می کنید، قطعا حس بهتری پیدا می کنید. اینکه برای آرزوهای خودتان تلاش می کنید و از بدست آوردن موفقیت های خود احساس سربلندی و غرور می کنید، حس بسیار زیبایی است. همیشه مزایا و معایب کسب و کار شخصی باعث می شود تا افراد در راه موفقیت تلاش بیشتری کنند.

حمایت خانواده و دوستان

در کسب و کار شخصی شما می توانید از حمایت خانواده خودتان بهره ببرید. قطعا در ابتدای شروع کسب و کار شخصی، مشکلات زیادی بر شما چیره می شوند. حمایت خانواده و دوستان در این بین میتواند حسابی برای ما تاثیرگذار باشد. اگر خانواده حامی شما باشد قطعا خیلی راحت تر و زودتر به موفقیت می رسید. بهتر است خانواده خود را از راه اندازی کسب و کار شخصی خود آگاه کنید و آنها را در جریان تمامی مراحل بگذارید. قطعا توصیه بزرگترهای خانواده می تواند راه ساز و تاثیرگذار باشد.

مزایا و معایب کسب و کار شخصی, یوبان

ایده و خلاقیت

در کسب و کارهای شخصی می توانید خیلی راحت، ایده های خود را اجرا کنید. اگر شما در یک شرکت دیگر کار کنید، ممکن است صاحب آن توجهی به ایده های شما نداشته باشد. یا حداقل اینکه سود اصلی آن ایده برای صاحب شرکت است. اما اگر برای خود کار کنید، خیلی راحت می توانید از استعدادها و ایده های خود برای کار شخصی خودتان استفاده کنید و نتیجه آن را ببینید.

 بررسی فرصت های شغلی

در کسب و کار شخصی خود می توانید فرصت های شغلی بیشتری برای خود ایجاد کنید. اگر کار اصلی در دست خود شما باشد، مدیریت زمان دارید و می توانید همزمان به کارهای دیگر خود هم برسید و یا بیش از یک منبع درآمد داشته باشید. در این کار همه چیز در دست شما است. گاهی می توانید کار خود را در خانه رسیدگی کنید و نیازی به طی کردن مسافت و رسیدن به محل کار نداشته باشید.

 بازار رقابتی

در کسب و کار خودتان می توانید انتخابات بهتر و بیشتری داشته باشید. برای مثال می توانید بازار کار شغل خود را بررسی کنید. به سراغ ایده های جدید تر بروید. به سمت شغل هایی نروید که دست در آنها زیاد است. یعنی این که دارای رقابت زیادی است. می توانید کاری را شروع کنید که یک ایده نو در خود داشته باشد. در این حالت با استقبال بهتری هم مواجه می شوید. این فکر و ذهن شما است که شما را به سمت موفقیت سوق می دهد.

در ادامه این مقاله سعی داریم در مورد معایب کسب و کار شخصی صحبت کنیم و شما را آگاه تر کنیم. قطعا با مطالعه این مقاله اطلاعات جدیدتری بدست می آورید.

مطلب پیشنهادی: تبلیغات موثر در کسب و کار معجزه می کند

مزایا و معایب کسب و کار شخصی؛ معایب

حالا که همه چیز را در مورد مزایای کسب و کار شخصی متوجه شدید، بهتر است به سراغ معایب آن هم برویم. زیرا به هر حال مزایا و معایب کسب و کار شخصی هر دو باهم هستند و باید هر دوی آنها را قبول کنید.

ساعت کار طولانی

گاهی ممکن است ساعت کاری شما طولانی تر شود. زیرا کار برای خود شما است و موفقیت در آن برای شما بسیار اهمیت دارد. پس ممکن است زمان بیشتری را برای کار خود اختصاص دهید. انتخاب کارآفرینی برای همه افراد انتخاب خوبی نیست. اگر شما هم جزء کسانی هستید که تحمل سختی و ساعات کار طولانی را ندارید، اصلا به کارآفرینی فکر نکنید.

مزایا و معایب کسب و کار شخصی؛ درآمد نامعلوم از معایب

در ابتدای شروع برای کسب و کار خود نیاز به سرمایه دارید. این سرمایه می تواند بسته به نوع کار شما زیاد و یا کم باشد. پس باید به فکر سرمایه اولیه ای برای شروع کار خود باشید. اوایل کار ممکن است حتی تا چند ماه هیچ درآمدی نداشته باشید و مجبور شوید از جیب خود خرج کنید. پس بهتر است قبل از هر شروعی به فکر سرمایه اولیه مناسبی برای کار خود باشید که مجبور نشوید بعد از مدتی آن را رها کنید.

مسئولیت بیشتر

زمانی که کار برای خود شما است، قطعا مسئولیت بیشتری هم دارید. شما باید تصمیم های سخت و ضروری را در هر لحظه بگیرید و باید بتوانید مسئولیت تصمیم ها و کارهای خود را بر عهده بگیرید. برای اینکه با مزایا و معایب کسب و کار شخصی بیشتر آشنا شوید، نیاز است که مسئولیت مطالعه کردن و یا نکردن در مورد این موضوع را بر عهده بگیرید. مطالعه نکردن باعث می شود تا شما از هدفتان دور شوید. به طور کلی در نظر داشته باشید که کار کردن به تنهایی بسیار مشکل است و باید به فکر استخدام افرادی باشید که بتوانید از آنها برای جلو بردن کارها کمک بگیرید. باید حقوق آنها را هم حداقل تا سه ماه اول که درآمد مشخصی ندارید، کنار بگذارید.

گاهی نیاز است آنها را سرزنش کنید تا به روش بهتری کارها را انجام دهند. گاهی هم ممکن است نیاز باشد تا آنها را اخراج کنید. قطعا این کار سختی است اما باید بتوانید روحیه این نوع کارها را بدست آورید. در غیر این صورت خیلی زود شکست می خورید. به هر حال در کار کردن باید تعارف را کنار بگذارید و تمامی حواس خود را به نتیجه کار متمرکز کنید.

احساس تنهایی

مزایا و معایب کسب و کار شخصی, یوبان

همانطور که گفتیم کسانی که کسب و کار شخصی خود را آغاز می کنند، بهتر است حامی را به عنوان دوست و آشنا و یا خانواده داشته باشند. زیرا این کار مشکلات زیادی دارد و گاهی نیاز دارید که با دیگران مشورت کنید. اگر کسی نباشد، قطعا احساس انزوا و تنهایی خواهید کرد. خانواده می تواند بهترین حامی در این مواقع باشد. باید بتوانید در هر شرایطی با مشکلات مقابله کنید و جا نزنید. هر کاری سختی های مخصوص به خودش را دارد. تنها صبر و تلاش است که می تواند شما را تا موفقیت برساند.

مزایا و معایب کسب و کار شخصی؛ شکست در کار

باید قبل از شروع کسب و کار خود بدانید که ممکن این وسط خطر شکست هم وجود داشته باشد. به هر حال تمامی کسب و کارهای شخصی با موفقیت به کار خود ادامه نمی دهند. اگر تنها به موفقیت فکر می کنید، باید به آینده کاری خود فکر کنید و با هر مشکل و شکستی جا نزنید و به کار خود با قدرت بیشتری ادامه دهید. این تنها راه موفقیت و برد در کار شما است. افراد موفق حتما چندین بار شکست را تجربه کرده اند.

مطلب پیشنهادی: کسب و کارهای جدید در دنیا

آنها در مقابل شکست زانو نزده اند، بلکه قطعا خیلی قوی تر و با انگیزه بیشتر بلند شده اند و به کار خود ادامه داده اند. فقط کافی است که از اشتباهات و شکست های خود درس  بگیرید. آنگاه در آینده ای نه چندان دور به افراد موفق در زندگی خود تبدیل می شوید. مزایا و معایب کسب و کار شخصی برای همه افراد وجود دارد. پس موفقیت و شکست در کنار هم برای همه افراد وجود دارد.

نداشتن انگیزه

در کسب و کار شخصی مشکلات زیادی وجود دارد. به همین دلیل نیاز است که هر روز به خود انگیزه دهید و به هدف خود فکر کنید. باید قبول کنیم که در کسب و کار شخصی داشتن انگیزه کمی سخت است. زیرا کاری را شروع کرده ایم که هیچ تضمینی برای آن وجود ندارد. ممکن است هر روز بیشتر از دیروز موفق شوید و یا ممکن است هر روز شکست بیشتری را تجربه کنید. انگیزه باید همراه با اشتیاق باشدتا بتوانید با انرژی به کار خود ادامه دهید. بهتر است حاشیه ها و حرف های منفی دیگران شما را از مسیرتان دور نکند.

مزایا و معایب کسب و کار شخصی, یوبان

سخن پایانی در مورد مزایا و معایب کسب و کار شخصی

همه ما می دانیم که مزایا و معایب کسب و کار شخصی برای همه است. هر کسی که به دنبال کارآفرینی است، با این موارد آشنایی دارد. شما هم قبل از شروع کسب و کار خود باید به این موضوع فکر کنید که چگونه باید با مشکلات و شکست های این مسیر مقابله کنید. بهتر است ابتدا ذهن خود را آماده هر اتفاقی کنید. نباید به هیچ عنوان در کار خود جا بزنید. زیرا این موضوع باعث می شود که خیلی زود احساس افسردگی کنید. اما اگر بتوانید مقابله با مشکلات را یاد بگیرید، خیلی سریع پیشرفت و موفقیت را در کسب و کار شخصی خود خواهید دید.

امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات مفیدی در مورد مزایا و معایب کسب و کار شخصی بدست آورده باشید.

open.lib.umn

اشتراک گذاری

پاسخ دادن