اگر دنیایی از تکالیف انجام نداده را روی هم انباشته اید، یا امتحان سختی در پیش دارید نگران نباشید. شاید شروع کار کمی سخت و غیر ممکن به نظر برسد، اما ما پیشنهاداتی برای شما داریم که غیر ممکن را برای شما ممکن‌ می کند. ابتدا بهتر است بدانیم چگونه انگیزه برای درس خواندن پیدا کنیم؟ انگیزه زمانی در شما به وجود خواهد آمد که هدف یا اهداف معینی داشته باشید و آنچه که ممکن را برای شما غیر ممکن ساخته در سطل زباله بریزید.

نگاهی به افراد موفق در جامعه بیندازید، چگونه با اعتماد به نفس و خونسردی از توانمندی های خود صحبت می کنند. اگر بخواهیم بدانیم چگونه انگیزه برای درس خواندن پیدا کنیم بهتر است درک کنیم که پس از هر بار شکست خوردن باید دو باره از جا برخیزیم. انگیزه می تواند شما را از یک آدم سست، تنبل و شاید پوچ به یک انسان کامل، آینده نگر و شاداب تبدیل کند که برای مدیریت و رهبری می جنگد.

چگونه انگیزه برای درس خواندن پیدا کنیم, یوبان

توجه داشته باشید که انگیزه یک حس درونی است که شما هرگز نمی توانید آن را به کسی تحمیل کنید. اما با راهکارهای مناسب و دادن انرژی مثبت به این افراد می توان انگیزه را به عنوان یک میل شدید برای انجام کاری در وجودشان زنده کرد. قبل از آنکه بدانیم چگونه انگیزه برای درس خواندن پیدا کنیم؟  ابتدا بهتر است بدانیم ما برای چه درس می خوانیم؟

مطلب پیشنهادی: انگیزه چیست؟ با مهم ترین دلیل موفقیت آشنا شوید

چرا درس می خوانیم و چگونه انگیزه برای درس خواندن پیدا کنیم؟

ادامه تحصیل، به عنوان یک اصطلاحی همه جانبه ای در لیست روزمرگی های بسیاری از ما انسان ها جای گرفته است.

چگونه انگیزه برای درس خواندن پیدا کنیم, یوبان

قبل از اینکه بدانیم چگونه انگیزه برای درس خواندن پیدا کنیم، ابتدا باید گفت، چرا ما درس می خوانیم و هدف ما از درس خواندن چیست؟ باید گفت هدف از یادگیری بیشتر و بیشتر به این دلیل است که تبدیل به یک متخصص در آن حوزه شویم. اما بسیاری از افراد دوره های آموزشی را صرفا تنها به جهت کسب مدرک می گذرانند.

حتما لازم است درس بخوانیم و دکتر، مهندس، وکیل، کارمند، معلم و غیره شویم؟ آیا قرار است تمام انسان ها به شغل های این چنینی مشغول شوند؟ آیا نیاز انسان و جامعه آن را وادار به انجام دادن کارهای دیگر نظیر دیگر شغل های آزاد نمی کند؟ آیا می توان گفت که هدف انسان و تامین نیازهای او تنها در این شغل ها می گنجد؟

قطعا خیر و اما این دلیل هم منطقی نیست که چون ما می خواهیم شغل آزاد داشته باشیم، دیگر نیازی به ادامه تحصیل نداریم. افراد موفق و ناموفق در توانایی‌هایشان تفاوت زیادی ندارند. تفاوت آنها در تمایل‌شان برای دست‌یابی به ظرفیت‌هایشان است.» جان مکسول

یک‌ نگاهی به دنیای پیرامون خود بیندازید. جهان امروز نسبت به دنیایی که بیشتر جمعیت آن را افراد بی سواد تشکیل می داد، چه تغییری کرده است؟ با این میزان پیشرفت علم که به طبع روند صعودی دارد و روز به روز در حال رشد است، باید گفت هیچ فردایی منتظر انسان های بی انگیزه، بی سواد و تنبل نیست.

آینده کسی را می طلبد و آغوشش به روی انسانی باز است که با دانش بالا، درک بهتر و هدفی منطقی به سوی آینده ای روشن حرکت می کند و خود را از تاریکی مطلق نجات می دهد.

چگونه انگیزه برای درس خواندن پیدا کنیم؟

چگونه انگیزه برای درس خواندن پیدا کنیم, یوبان

تمامی اقداماتی که ما برای رسیدن به هدف و یا مقصد انجام می دهیم همگی تحت تاثیر انگیزه قرار دارند. برای درس خواندن هم انگیزه باید به عنوان یک عامل بسیار مهم در روند یادگیری دیده شود. دانش آموزی که دارای انگیزه درونی با قدرت بالا باشد، قطعا در یادگیری موفق خواهد بود. کشف و استفاده از توانایی ها رسیدن به حل مسائل همه و همه نیاز به انگیزه برای بهبود عملکرد تحصیلی و انطباق با خواسته های زمینه مدرسه دارد. قبل از اینکه خود را سرزنش کنیم حالا بهتر است بدانیم چگونه انگیزه برای درس خواندن پیدا کنیم؟

تکالیف را تقسیم بندی کنید

حل کردن کوهی از تمرینات واقعاً سخت و طاقت فرساست. اما شما می توانید این تکالیف را تقسیم کرده و ابتدا هم از مباحث راحت شروع کنید.

به خودتان پاداش دهید

هر بار که یک‌ تمرین را توانستید حل کنید به خودتان پاداش بدهید. این یعنی اینکه شما با خودتان دوست هستید و قرارهایی دارید که موظف به انجام آن هستید.

یک روال مطالعه ایجاد کنید

ما انسان ها بسیاری از کارها را بر اساس عادت ها انجام می دهیم. پس سعی کنید درس خواندن هم به یک روال عادت تبدیل شود.

برای خود دلیل بیاورید

بهتر است از خود سوال کنید که چرا درس می خوانیم و پاسخ آن را بارها روی برگه بنویسید. این دلیل ها شما را قانع و انگیزه شما را تحریک می کند.

یک موضوع “خسته کننده” را جالب کنید

بهتر نیست موضوعات خسته کننده را با خلاقیت خود به چالش بکشید. مثلا برای خود یک برنامه پرسش و پاسخ راه بیندازید. همین سوال که چگونه انگیزه برای درس خواندن پیدا کنیم خود چالشی است که شما را مجبور به فکر کردن و پی بردن به نقطه ضعف هایی می کند که باید تقویت شوند.

موضوع را بفهمید، فقط آن را حفظ نکنید

بهتر است بارها و بارها موضوعات را بخوانیم. اما آهسته و با تامل جوری که بتوانیم با کلمات ارتباط برقرار کنیم.

با حفظ کردن ممکن است مباحث را فراموش کنید و یا متوجه قضیه نشوید. آنوقت است که انگیزه شما از بین می رود.

زمان خود را سازماندهی کنید

مدیریت و برنامه ریزی داشته باشید. در این صورت در مقابل برنامه زمانی خود تعهد خواهید داشت.

چگونه انگیزه برای درس خواندن پیدا کنیم, یوبان

موفقیت و هدف های خود را تجسم کنید

تجسم کردن به شما حس خوبی می دهد که این حس دستیابی به هدف شما را وادار به مطالعه و درس خواندن می کند.

به کتابخانه بروید

در محیط خانه و یا بیرون افرادی را می بینید که هر کسی مشغول انجام کاری و یا تفریح و سرگرمی است. این صحنه می تواند در شما سستی ایجاد کند که چرا شما به تفریح و سرگرمی نپردازید. اما محیط کتابخانه جایی است که تمامی افراد آرام مشغول مطالعه هستند و این چیزی است که شما را ترغیب به درس خواندن می کند.

یک فضای مطالعه تمیز ایجاد کنید

معمولا فضای شلوغ و بهم ریخته ذهن شما را درگیر می کند و موجب خستگی روح شما می شود. اما در محیط تمیز و ساکت با ذهنی آرام می توانید راحت تر مطالعه کنید.

چگونه انگیزه برای درس خواندن پیدا کنیم و هدفمند به سمت جلو حرکت کنیم؟

چگونه انگیزه برای درس خواندن پیدا کنیم, یوبان

پیشنهاد من به تمام کسانی که می گویند، چگونه انگیزه برای درس خواندن‌ پیدا کنیم این است که برنامه ریزی دقیق داشته باشند. برنامه ریزی کامل و دقیق می تواند شما را هدفمند کند و انگیزه شما را به چالش بکشد.

سبک مطالعه خود را بهتر درک کنید

اگر از سبک مطالعه خود تا به حال نتیجه ای نگرفتید و این سبک تاثیری بر میزان یادگیری شما نداشته است. آن را تغییر دهید. این تغییر می تواند ذهن شما را خلاق کند.

توانایی های خود را زیر سوال نبرید

هیچ وقت خود را با دیگران مقایسه نکنید و آن ها را بالاتر از خود ندانید. این کار باعث می شود انگیزه تان از بین برود، هر کسی توانمندی های دارد که نیاز به زمان و انگیزه برای کشف آن خواهد داشت. اگر جزو کسانی هستید که می پرسید چگونه انگیزه برای درس خواندن پیدا کنیم، بهتر است ابتدا توانایی های خود را کشف کنید.

نگرانی ها، استرس خود را از بین ببرید

 استرس و نگرانی بزرگترین مشکل و معضل بسیاری از کارهاست. تا زمانی که شما نگران چیزی هستید و استرس دارید هرگز نمی توانید درس بخوانید. به این فکر کنید که همه ما یک روز قرار است نباشیم پس این نگرانی ها و استرس بیهوده است.

اما تا زمانی که هستیم باید برای هدف تلاش کنیم و درس خواندن هم یک هدف بزرگ خواهد بود.

چگونه انگیزه برای درس خواندن پیدا کنیم, یوبان

شب اهداف خود را به پایان برسانید

هر شب که به رختخواب می روید با هدف ها و آینده خود ملاقات کنید. با آن ها صحبت کنید راهی که پیش رو دارید را مطرح کنید و اینکه چگونه برای بدست آوردنشان تلاش کرده و ذهن خود را به چالش کشیده اید.

با یک گروه مطالعه یا معلم خصوصی کار کنید

داشتن معلم خصوصی و یا پیوستن به یک گروه مطالعه باعث می شود که شما تعهد کاری داشته و فراموشی را کنار بگذارید.

چگونه انگیزه برای درس خواندن پیدا کنیم و یک روش مطالعه مناسب داشته باشیم؟

بهترین عادت مطالعه که به شما آرامش می دهد و مانع نفرت شما از درس خواندن می شود را انتخاب کنید. انتخاب یک روش مطالعه مهارتی است که به ما می گوید چگونه انگیزه برای درس خواندن پیدا کنیم.

در آخر

تا به حال به این فکر کرده اید که افراد تحصیل کرده چه جایگاه مهمی در جامعه دارند و جامعه چگونه برای شخصیت آن ها احترام قائل است.

تحصیل می تواند تمامی مراحل زندگی و رفتارهای ما انسان ها اعم از صحبت کردن، آداب معاشرت، پوشیدن، رفت و آمد وغیره را تحت تاثیر قرار دهد.

اما دلیل عدم ادامه تحصیل و انصراف دادن از میانه های راه می تواند به سبب نداشتن انگیزه ای برای ادامه آن باشد.

شما می توانید به عنوان یک مدیر در خود انگیزه ایجاد کنید، چرا که انگیزه فردی است و آنچه باعث انگیزه شما برای درس خواندن می شود ارزش دادن به خودتان است. فقط کافیست بدانیم چگونه انگیزه برای درس خواندن پیدا کنیم آنوقت است که انگیزه درون ما ریشه می دواند.

ucl.ac.uk

اشتراک گذاری

پاسخ دادن