در این مقاله قصد داریم که به شما توضیح دهیم چرا و چگونه می ‌توانید سرمایه گذاری درست و منطقی با توجه به شرایط موجود داشته باشید.

انتخاب های شما در سرمایه گذاری روی سرنوشتتان و آینده کاریتان تاثیر بسزایی دارد. بنابراین اگر انتخاب ‌های درست نداشته باشید در آینده دچار مشکل می شوید.

منطقی سرمایه گذاری کنید

, یوبان

به تازگی برای سرمایه گذاران حرفه ای مانند کسانی که روی صندوق های بازنشستگی سرمایه گذاری می کنند ایده جدیدی مد شده است. طبق این ایده، پشت هر سرمایه‌گذاری که دارید حتماً باید دلیل منطقی وجود داشته باشد. این ایده شاید در نگاه اول سخت و پیچیده به نظر برسدً، اما در واقع بسیار آسان و راحت است. شما باید سرمایه گذاری ای انجام دهید که فکر و ایده ای منطقی آن را پشتیبانی کند وگرنه اولین کسی که ضرر می ‌کند خود شما هستید.

برای مثال یک صندوق بازنشستگی را در نظر بگیرید. این صندوق قرار است که در آینده بازنشستگان زیادی را تحت پوشش قرار دهد. بنابراین باید سرمایه گذاری هایی وارد صندوق شود که سود زیادی داشته باشد و بتواند در آینده پرداخت های لازم برای بازنشستگان را انجام دهد.

با همین یک مثال ساده متوجه شدید که سرمایه‌گذاری باید سودآور باشد. البته این سود نباید سود کم و معمولی باشد بلکه باید به قدری در سرمایه‌گذاری خود دقت کنید که در آینده به فردی ثروتمند تبدیل شوید.

, یوبان

تمامی کسانی که اکنون آن ها را به عنوان افراد ثروتمند می شناسیم، در گذشته از عقل و منطق خود استفاده کرده ‌اند و سرمایه خود را به گونه ای به کار بردند که آن ها را به افراد ثروتمند کنونی تبدیل کرده است.

عقل سلیم چه می گوید

سرمایه گذاری منطقی تنها استفاده از عقل سلیم است. به عقلتان رجوع کنید و ببینید چه پیشنهاد و ایده‌ های خوبی را برای سرمایه گذاری سر راهتان قرار می دهد. سرمایه گذاری درست در واقع آجر هایی هستند که شما برای ساخت کاخ باشکوهتان از آن ها استفاده می ‌کنید.

اگر به هر دلیلی قصد سرمایه گذاری دارید منطقی است که دارایی‌ های خود را بررسی کنید و بسنجید که آیا سرمایه گذاری در چنین زمینه ای برای شما ضروری و لازم است یا خیر.

قبل از هر چیزی سعی کنید برای خودتان یک برنامه ریزی مالی داشته باشید. سپس تمام اصول بنیادی سرمایه گذاری منطقی را در برنامه ریزی های مالی خود اعمال کنید. برنامه ریزی مالی به شما کمک می کند که روند مالی کسب و کارتان را در دست داشته باشید و دچار مشکلات مالی نشوید. حال تصور کنید اگر این برنامه‌ریزی مالی را با استفاده از رویکردهای منطقی در سرمایه گذاری پیش ببرید چه اتفاقات خوبی در انتظار شما خواهد بود.

بهتر است بگوییم موفقیت و ثروتمند شدن آنچنان کار سختی نیست. تنها باید از فردی که سطحی و معمولی فکر می‌ کند به فردی تبدیل شوید که منطقی و عقلانی برنامه ریزی می کند.

ثروتمند هستید، چون هدف دارید

, یوبان

همیشه باید روی اهدافتان تمرکز کنید. هیچ وقت اهدافتان را دست کم نگیرید و تصور نکنید که برای رسیدن به آن ها ناتوان هستید. همه می ‌توانند به خواسته ها و هدف هایی که در ذهنشان دارند برسند. تنها کاری که باید انجام دهند این است که روی آن تمرکز کنند و برای رسیدن به آن تلاش کنند.

اهدافتان در حوزه سرمایه‌گذاری بهترین کمک را به شما می کنند. در واقع باید بر اساس هدف هایی که دارید پس انداز و سرمایه گذاری خود را انجام دهید. منطقی ترین کار این است که ثروت و سرمایه خود را روی اهدافتان بگذارید نه کارهای فرعی دیگر. این یک حقیقت انکار نشدنی است که اهداف شما وسیله رسیدنتان به تمام خواسته هایتان است. پس روی آن تمرکز کنید و همچنین سرمایه گذاری منطقی داشته باشید.

خیلی از افراد سرمایه‌گذاری ‌های خود را بر اساس نوسانات و آینده بازار های مختلف یا افراد ثروتمند دیگر انجام می دهند. برای مثال بررسی می کنند که در سال آینده کدام بازار داغ تر است و تصمیم می گیرند که روی آن سرمایه‌گذاری کنند. یا نگاه می کنند که کدام صندوق سود بیش تری دارد و سرمایه‌شان را چندین برابر می کند، پس تنها به سمت چنین سرمایه‌گذاری هایی می روند.

کجا باید سرمایه گذاری کنید؟

در بالا به این اشاره کردیم که خیلی از افراد تنها بر اساس بازار یا سوددهی صندوق های مختلف سرمایه گذاری می کنند. این کار درست  است اما تنها زمانی منطقی به نظر می رسد که شما در کنار سرمایه‌گذاری روی اهدافتان بخشی از ثروت خود را برای این امور کنار بگذارید.

بزرگ ترین اشتباه زمانی است که اولویت شما سرمایه گذاری در چنین بازارها و صندوق ‌ها باشد و تمام اهدافتان را فراموش کنید. بهتر است این گونه سرمایه گذاری ها در رده دوم تصمیم هایتان قرار بگیرد نه اول.

یک کارآفرین موفق همیشه اهداف خود را می نویسد و مقدار سرمایه ای را که می ‌خواهد برای هر کدام از آن اهداف داشته باشد، در نظر می گیرد. در این میان مقداری از سرمایه خود را برای سوددهی بیش تر در بازارهای دیگر می گذارد. در واقع با یک تیر دو نشان می زنید. هم به اهدافتان می رسید و هم سرمایه خود را چند برابر می کنید. وقتی از منطق در سرمایه‌گذاری صحبت می شود دقیقاً همین نوع برنامه‌ریزی‌ ها را در بر می ‌گیرد.

چهار چوب بزارید

, یوبان

یک روش خوب دیگر وجود دارد که با آن می توانید سرمایه‌گذاری خود را منطقی کنید. یک چارچوب مشخصی از نیازهای مالی، مدت زمان سرمایه گذاری و نگرش شما نسبت به ریسک را در نظر بگیرید. سپس سرمایه گذاری های خود را با توجه به نیازهایتان به این چارچوب اختصاص دهید.

 برای مثال در نظر بگیرید که قصد دارید چه مقدار از سرمایه را در اوراق بهادار بگذارید و یا چه مقدار را به عنوان درآمد ثابت خود نگهداری می ‌کنید. سپس در نظر بگیرید که برای رسیدن به این دارایی ها چه کارهایی را باید انجام دهید. در واقع شما تلاش می کنید که چارچوب خود را به هر روشی که می ‌توانید حفظ کنید. این یک چارچوب مالی است و کسب و کار شما به این چارچوب وابسته است.

همه اشتباه کردند، شما این کار را نکنید!

اکثر افراد تمام تمرکز خود را روی این می‌ گذارند که کدام صندوق و بازار سود دهی بیش تری دارد که آن را انتخاب کنند. اما می دانیم که آن ها اشتباه می کنند زیرا انتخاب نهایی و درست زمانی است که شما دارایی های خود را به کارهای مهم اختصاص می دهید.

تحقیقات آکادمیک نشان می‌دهد که ۵۰ درصد از عملکرد موفقیت آمیز شما به این بستگی دارد که سرمایه خود را به چه کارهایی اختصاص می دهید. در واقع امنیت مالی و زمانبندی درست بازار تاثیر چندانی بر موفقیت شما ندارد.

بسیاری از افراد این اشتباه را کرده اند. اما شما این شانس را داشتید که این مطالب را بخوانید و اشتباه دیگران را تکرار نکنید. منطقی فکر کنید و سرمایه خود را به کارهای مهم اختصاص دهید و تمام فکر خود را روی سود دهی بازارهای مختلف نگذارید. همانطور که قبلاً گفتیم، اهداف شما تنها مسیر رسیدن شما به موفقیت است پس آن ها را نادیده نگیرید.

, یوبان

صندوق ‌ها به درد شما نمی خورد

در حقیقت تنها چیزی که به دنبال آن هستید این است که راهی پیدا کنید که نیازهای ویژه مالی شما را تامین کند و در آینده دچار مشکلات مالی نشوید. خب همه همین را می خواهند اما راه درست را انتخاب نمی کنند.

اگر به دنبال این هستید که یک درآمد ثابت در پنج سال آینده داشته باشید و نگران آینده فرزندانتان نباشید، فکر سرمایه گذاری در صندوق های مختلف را از سرتان بیرون کنید. این صندوق ها هیچ کمکی به شما نمی کنند، زیرا درآمدی به شما نمی ‌دهند و بازدهی بی‌ثباتی دارند. این گونه صندوق‌ ها حتی اگر سود زیادی را در ده سال آینده به شما بدهد، باز هم راهکار مناسبی برای افزایش سرمایه و موفقیت در کسب و کار نیستند.

سرمایه گذاری یک جاده پر پیچ و خم دارد

اگر در حال حاضر ۳۵ ساله هستید و مبلغی را در این صندوق های بازنشستگی قرار می دهید و قصد دارید در مدت سی سال برای درآمد بازنشستگی از آن استفاده کنید، نمی ‌توانید سرمایه‌گذاری داشته باشید که در آن ممکن است شش ماه آینده بازده منفی را تجربه کنید.

در واقع کسانی که افکار این چنینی دارند ریسک پذیر نیستند و ترجیح می دهند تنها پول خود را در یک صندوق بگذارند که چند سال بعد از آن استفاده کنند. این افراد ذهن سرمایه گذار ندارند و نمی ‌توانند پیچ و خم‌ های جاده سرمایه‌گذاری را نیز بپذیرند.

حقیقت این است که سرمایه گذاری موفق نظم و قاعده ای ندارد. زمانی که پس انداز و سرمایه گذاری را انتخاب می کنید به دنبال بزرگ ترین سود نیستید. در واقع به دنبال این هستید که تجربه کاری و وجه خودتان را بالا ببرید و نیازهای فردیتان را پاسخ دهید. درست مانند سرمایه گذاران حرفه ای شما به دارایی ‌هایی نیاز دارید که مطابق با مسئولیت ها و استعداد های شماست.

برنامه ریزی مالی خود را رها نکنید

زمانی که یک برنامه ریزی مالی داشتید و برای خودتان چارچوب مشخص کردید آن ها را به حال خود رها نکنید. شما با توجه به نیازتان سرمایه‌گذاری های مختلف را انجام می‌ دهید اما با گذشت زمان ممکن است نیازهای شما نیز تغییر کند.

ممکن است در شرایطی قرار بگیرید که متوجه شوید انتخاب های اولیه شما درست نبود و شما را به آن چیزی که می خواستید، نرساند. بنابراین ممکن است پشیمان شوید. سعی کنید سرمایه‌گذاری ‌های خود را تحت بررسی قرار دهید و هر چند وقت یک بار آن ها را مطابق با نیازهای خود به روز رسانی کنید. گاهی ممکن است نیاز باشد که تغییر اساسی در روند سرمایه گذاری های خود ایجاد کنید.

چگونه مرد عمل باشید؟

, یوبان

تمام نکات را به شما گفتیم اما مهم ‌ترین اصل این است که چگونه می ‌توان با توجه به این ایده ها پس انداز کرد و سرمایه گذاری درست و منطقی انجام داد. در حال حاضر بخش های سرمایه گذاری شرکت ها گزینه های خوبی را در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهند. این شرکت ها وجوه مختلفی را که هر کدام گزینه های سوددهی متفاوتی دارند، ارائه می دهند.

این صنعت کارنامه پرباری از پرداخت و درآمد دارد. در این صنعت شرکت های سرمایه گذار اجازه دارند که بازپرداخت سود سهام خود را در سال های آتی پرداخت کنند، اما می توانند سود زیادی را در کم ترین زمان به دست آورند. همچنین سودشان نیز رشد چشمگیری دارد.

اشتراک گذاری

پاسخ دادن