حتی بهترین بیزینس کوچ معجزه نمی‌کند، اما می‌تواند شما را به خودتان بشناساند. این شناخت می‌تواند آثاری شبیه به معجزه در پی داشته باشد. اما هیچکس به اندازه خود شما از روحیات و همچنین وضعیت کسب و کارتان آگاهی ندارد. بهترین کوچ ها مثل یک همراه در کنار شما هستند و ابعاد مختلف موضوع را از نگاه شما بررسی می‌کنند.

بهترین بیزینس کوچ در اصل همان تجربه‌ای است که به آن نیاز دارید. بهترین کوچ ها می‌دانند که چگونه مثل یک صدای درونی با شما گفتگو کنند. وضعیت فعلی، نقاط قوت، نقاط ضعف را از نگاه خودتان به تصویر بکشند. به ذهن شما کمک کنند که خودش بتواند برنامه‌ای عملیاتی و مناسب برای تحقق اهداف آتی تنظیم کند.

بهترین کوچ ها، شنوندگان قهاری هستند و سوالات به جا و هوشمندانه‌ای می‌پرسند. او همگام با ذهن شما پیش می‌آید. استعدادها و توانمندی‌های پنهان شما و کسب و کارتان را کشف می‌کند، و از این نقاط قوت در جهت موفقیت استفاده می‌کند. شاید بتوانیم بگوییم که بهترین ها می‌تواند معجزه استعدادهای نهفته شما را آشکار کنند. همین توانایی است که آنها را بهترین کرده است.

کوچ خوب بر روی باورها تمرکز می کند

بهترین کوچ ها آن دسته از مربیانی هستند که بتوانند باور مخاطب را درباره خویشتن و دنیا پیرامون تغییر دهند. باورهایی که طی سالیان دراز شکل گرفته و تغییر آنها بسیار دشوار است. کوچ برتر به شما نشان می‌دهد که برای هدایت یک کسب و کار لازم نیست به جزئیات کار بخش های مختلف مثل فروش، تولید، منابع انسانی و … اشراف داشته باشید بلکه باید بتوانید این بخش‌ها را هماهنگ با یکدیگر مدیریت کنید.

بهترین بیزینس کوچ, یوبان

بهترین بیزینس کوچ مستقیماً به شما راهکار ارائه نمی‌دهند. بلکه نحوه نگرش و طرز فکر شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و از این طریق می‌تواند پیشرفت و موفقیت مخاطب را تسهیل کند. اما یک کوچ برتر باید ویژگی‌هایی داشته باشد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

بهترین بیزینس کوچ, یوبان

مشخصات بهترین کوچ ها

مهمترین ویژگی کوچ، تجربه اوست. کوچینگ از جنس مهارت است نه دانش. البته برای موفقیت در فرآیند بیزینس کوچینگ حتماً به دانش کافی در حوزه‌های کسب و کار، تجارت، روانشناسی فردی و نظایر اینها نیاز است ولی اجرای یک پروسه موفق و کامل مستلزم داشتن تجربه و تبحر در این حوزه است.

بهترین بیزینس کوچ به گونه ای رفتار می‌کند که مخاطب می‌تواند به او اعتماد کند. هیچ تعامل موثری بدون اعتماد شکل نمی‌گیرد. این اعتماد هم نیازمند آنست که مخاطب به حسن نیت کوچ اطمینان داشته باشد. او با اتکا به جزئیات، مراجع را به سمت کلیات هدایت می‌کند. همواره با او صادق است، چه در هنگام بازخورد نکات مثبت و چه در بازگوکردن نقاط ضعف. کوچ می‌تواند مبتنی بر توانمندی‌های مراجعین، انگیزه آنها را در جهت رسیدن به اهدافشان تقویت کند.

قرار نیست که بیزینس کوچ نقش دوست شما را بازی کند. کوچ نه رفیق شماست و نه شریک شما، بلکه فقط یک راهنما و مربی است که مرحله به مرحله شما را تا رسیدن به اهدافتان همراهی می‌کند.

بهترین بیزینس کوچ ها یک هدف بزرگ را به اهداف کوچکتری تقسیم می‌کنند و به صورت عملی به شما نشان می‌دهند که تحقق هر یک از اهداف فرعی در مسیر رسیدن به موفقیت نهایی چقدر تاثیرگذار است.

بهترین ها به مخاطبین خود کمک می‌کند تا بتوانند اهداف ذهنی‌شان را اولویت‌بندی کنند، و آنها را در بلندمدت و کوتاه مدت تعقیب نمایند.

یکی از مهم ترین ویژگی های بیزینس کوچ مسئولیت پذیری است

بهترین بیزینس کوچ, یوبان

یکی دیگر از مشخصات مهم و کلیدی بهترین بیزینس کوچ، مسئولیت‌پذیری اوست. بیزینس کوچ به صورت مستمر و منظم در کنار شماست و روند اجرای کارها را بررسی می‌کند. البته ممکن است برخی افراد کوچ را با مشاور کسب و کار اشتباه بگیرند اما توجه داشته باشید که حتی بهترین بیزینس کوچ ها هم در نقش مشاور ظاهر نمی‌شوند.

مشاور به صورت تخصصی وارد حوزه اجرا و نظارت می‌شود و به فراخور تجریه‌ای که دارد در یکی از بخش‌ها مثلا فروش یا مالی به شما مشاوره تخصصی می‌دهد. اما بیزینس کوچ فقط درباره کلیت امور شما را راهنمایی می‌کند. مثلاً کن بلانچارد یکی از بهترین بیزینس کوچ ‌های جهان است. حتی اگر او کوچ شما باشد نمی‌تواند به شما بگوید که قیمت فروش فلان محصولاتان را چند تومان در نظر بگیرید. تصمیم گیری در این موارد فقط بر عهده خودتان است.

کوچ می‌تواند با همفکری خودتان به شما نشان دهد که آیا استراتژی قیمت گذاری‌تان در سال گذشته صحیح بوده یا نه و اینکه چه تغییراتی میشود در این رابطه ایجاد کرد. در واقع بیزینس کوچ یک تجربه اضافی به ذهن شما وارد می‌کند که می‌توانید با اتکا به آن خودتان راه بروید.

بهترین بیزینس کوچ ها، با اصول روانشناسی انگیزه آشنا هستند. می‌تواند حالات روانی شما را تشخیص دهد و متناسب با هر یک از آنها واکنش نشان دهد. یعنی به عبارتی ریشه روانی اقدامات شما را تشخیص می‌دهد.

کوچ بجای شما تصمیم نمیگیرد!

بهترین بیزینس کوچ, یوبان

بهترین کوچ صبر زیادی دارد و می‌داند که تغییر باورها و نگرش‌ها کار ساده ای نیست. او  فقط به شما علامت می‌دهد و منتظر می‌ماند که شما واکنش مناسبی نشان دهید و در جهت درست حرکت کنید. بهترین بیزینس کوچ ها نیز همانند بهترین مربیان ورزشی فقط مسیر را به شما نشان می‌دهند. به شما می‌گویند که نسبت به رکوردهای قبلی چه تفاوتی کردید و چه تفاوتی باید بکنید اما نمی‌توانند به جای شما بدوند. این خود شما هستید که می‌دوید و این شما هستید که قهرمان خواهید شد. اما کوچ در تمام این مراحل همراه و ناظر شماست.

بهترین کوچ، کارآمد، کنجکاو و هوشمند است. می‌داند که چه سوالاتی باید بپرسد. سوالات درست می‌پرسد و سپس به خوبی گوش می‌کند. با این پرسش و پاسخ می‌تواند به درک عمیقی از شما و شرایط پیرامونتان و راه‌حل‌های متناسب با آن برسد.

بهترین بیزینس کوچ ها، چه وظیفه ای برای خودشان تعریف می‌کنند؟

همانطور که گفتیم بیزینس کوچ معجزه نمی‌کند، مشاور هم نیست، قرار هم نیست که رفیق و سنگ صبور شما باشد! پس وجه تمایز بهترین بیزینس کوچ ها با مدعیان کوچینگ چیست؟ دقیقاً چه کاری انجام می‌دهد؟

یک بیزینس کوچ موفق، نسبت به بایدها و نبایدهای حوزه تجارت و کسب آگاهی دارد. ممکن است شما دانش تخصصی کافی، انرژی و انگیزه کافی و مهارت عملی داشته باشید اما با اصول حیطه کسب و کار آشنا نباشید. این ریزه‌کاری‌ها در کتابها نوشته نشده است و با مطالعه منابع آکادمیک قابل دست یابی نیست.

بهترین بیزینس کوچ, یوبان

بهترین بیزینس کوچ ها که معمولاً خودشان این مسیر پر فراز و نشیب را طی کرده اند می‌تواند به شما کمک کنند که درست فکر کنید. عادتهای پنهان و آشکار شما را مشخص می‌کنند و به شما نشان می‌دهند که این عادتها چگونه می‌تواند نتایج عملکردی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

اشتراک گذاری

پاسخ دادن