فهرست محتوا ( دسترسی سریع به مطلب ) مخفی کردن فهرست

در دنیای امروزی افراد متعددی به دنیای وسیع و جدید لایف کوچینگ وارد شده اند. همه با کوچینگ یا مربیگری آشنا هستند. ورزشکاران کلاس جهانی که آوازه آن ها در سراسر این کره خاکی پیچیده، بدون مربیگری استثنایی ورزشی در جایگاه اکنون خود قرار نداشتند.

بسیاری از مدیران عامل، کارآفرینان، رهبران مشاغل، مدیران اجرایی و متخصصان بازرگانی بدون بیزینس کوچینگ به موفقیت نمی رسیدند. اما نوع دیگری از مربیگری وجود دارد که برای اغلب افراد بیگانه است که لایف کوچینگ نام دارد.

اگر به دنبال درک بهتر این دانش نوین جهانی هستید، پیشنهاد می کنیم با ما همراه باشید. در این نوشته قصد داریم به چرایی و چیستی کوچینگ برای زندگی بپردازیم. شاید با آگاهی بیشتر به اهمیت وجود آن در زندگی شخصی پی ببرید.

با لایف کوچینگ بیشتر آشنا شویم

کوچینگ زندگی فرآیندی است که با هدف کمک به افراد به منظور دستیابی به خواسته های زندگی شخصی یا شغلی و هدایت صحیح آن ها شکل می گیرد. درست مانند کاری که مربی ورزشی انجام می دهد. البته شیوه های کوچ در زندگی و ورزش بسیار متفاوت هستند.

گاهی اوقات ما در برهه ای از زمان با مشکلاتی روبرو می شویم که برای حل آن ها به دوستان عاقل خود رجوع می کنیم. اما آیا آن ها همیشه جواب سوالات را می دانند؟ آیا توصیه هایشان همواره با واقعیت های عینی سازگاری دارد؟

لایف کوچینگ, یوبان
لایف کوچینگ, یوبان

قرارگیری در این موقعیت ها است که لایف کوچینگ به شما کمک می کند با دید و منظر دیگری به زندگی نگاه کنید. او به طور مستقیم به شما راه حل ارائه نمی دهد؛ بلکه با گفتگوهای مداوم و تعلیم شما سعی دارد که خود راهکار منطقی را برای برون رفت از مشکلات و پشبرد اهداف بیابید.

این گفتگوها گاه در قالب جلسات حضوری، تلفنی یا حتی اینترنتی انجام می شود.  در این رشته از اطلاعات جامعه شناسی، روانشناسی و انواعی بیشماری از مشاوره ها استفاده می شود.

چشم انداز این دانش پر فایده این است که مردم الگوهای اعتقادی منفی را شکسته و با عمل قاطعانه و اهداف مشخصی را برای دستیابی به خواسته های خود در زندگی تعیین کنند.

بازیابی اعتماد به نفس کلید اصلی لایف کوچینگ

به طور معمول، افرادی به سراغ کوچ می روند که از اعتماد به نفس کافی در زندگی برخوردار نیستند. آن ها خود را در چرخه روزمرگی ها و عادت ها تصور می کنند که عاری از لذت و هیجان است.

لایف کوچینگ, یوبان

در این شرایط کوچینگ به دنبال آن است که این افراد اعتماد به نفس از دست رفته را بازیافته و به توانایی های بالقوه خود پی ببرند. برای توصیف لایف کوچ سه کلمه را باید بیان کرد:

 • راهنمایی؛
 • توانمند سازی؛
 • بهبود.

راهنمایی های کوچ نقش ابزار و حامی به افراد در گسترش چشم انداز ها و دستیابی به ذهن باز را ایفا می کند. بنابراین او را در رسیدن به اهداف خود توانمند می سازد.

توانمند سازی نیز تا حد زیادی به فرد بستگی دارد که به ارزش و اعتماد به نفس خود پی ببرد. اما بهبود به این معناست که فرد از جایی که قرار دارد به سمت جایی که می خواهد باشد حرکت کند؛ یعنی رسیدن به اهداف.

با لایف کوچینگ چه چیزهایی را کسب می کنید؟

مربی زندگی در مسائل حرفه ای و شخصی افراد را تشویق می کند و مشاوره می دهد. البته کوچینگ زندگی از مشاوره درمانی متمایز است. شما به سراغ لایف کوچینگ می روید که در پروژه های خاص حرفه ای، رسیدن به اهداف و پیشرفت یاری رسان شما باشد.

کوچ موفق و حرفه ای با تجزیه و تحلیل شرایط فعلی شما را در مسیر رشد قرار می دهد. او با شناسایی  باورهای محدود کننده، چالش های بالقوه و موانعی که پیش رو دارید، برنامه ای عملیاتی را طراحی می کند. این برنامه نیز همچون چراغ روشن همراه شما در راه دستیابی به زندگی موفق خواهد بود.

رابطه بین کوچ و شما شبیه به همکاری خلاقانه است تا یک خیابان یک طرفه. از اولین جلسات گفتگو شما یاد می گیرید که:

لایف کوچینگ, یوبان
 1. آن چه را که می خواهید شناسایی، مشخص و ایجاد کنید؛
 2. از مهارت های مربی برای تعیین یا تغییر اهداف در صورت لزوم استفاده کنید؛
 3. با اعتماد به نفس رشد کنید؛
 4. استراتژی و برنامه های عملی را براساس سازگاری با اهداف، شخصیت و بینش خود پرورش دهید و به کار ببندید؛
 5. در راستای افزایش بهره وری مسئولیت پذیری را در خود تقویت کنید.

لایف کوچینگ برای چه کسانی مفید است؟

هر کسی که می خواهد فردا بیشتر از امروز به سمت پیشرفت قدم بردارد باید به فکر استخدام کوچ باشد. اغلب افرادی که به دنبال اهداف بزرگ، افزایش عملکرد و رشد بیشتر هستند از دانش مربیان زندگی بهره مند می شوند.  

بازیگران، رهبران مشاغل، افراد خلاق، مدیران اجرایی، بانوان خانه دار، صاحبان کسب و کارهای کوچک و غیره دسته هایی هستند که کوچینگ برای آن ها ترقی و حرکت رو به جلو را به ارمغان می آورد. این افراد شکافی را بین جایگاه فعلی و جایگاه مورد انتظار خود را احساس می کنند و برای دستیابی به اهداف به این دانش روی می آورند.

لایف کوچینگ, یوبان

جالب است بدانید حتی موفق ترین افراد جهان مانند اپرا وینفری ، لئوناردو دیکاپریو برای موفقیت از راهنمایی های لایف کوچینگ استفاده می کنند. بنابراین شما تنها افرادی نخواهید بود که در زندگی به یک کوچ نیاز خواهید داشت.

آیا احساس می کنید که:

 • در عادت های غلط خود مانند پرخوری، سیگار کشیدن و غیره غرق شده اید؟
 • نجوایی از درون می گوید که به اندازه کافی خوب نیستید؟
 • به تازگی تغییرات اساسی یا رویدادهای استرس زا را پشت سر گذاشته و وا مانده اید؟
 • ترس عدم موفقیت شما را از رسیدن به اهداف باز می دارد؟

اگر خود را در چنین شرایطی تصور می کنید، تصمیم بگیرید که با یک لایف کوچ صحبت کنید و خود را بیشتر بشناسید. در این صورت زندگی شادتر، با اعتماد به نفس بالاتر و کامل تری را تجربه خواهید کرد.

چرا لایف کوچینگ را انتخاب کنیم؟

لایف کوچینگ دانش جدید است که شما را با مهارت های پیشرفت در زندگی شخصی و حرفه ای آشنا می کند. شناسایی خود و قابلیت های فردی، افزایش اعتماد به نفس، ایجاد اهداف صحیح کلیدهای موفقیت هستند که کوچینگ برای شما به ارمغان می آورد.

لایف کوچینگ, یوبان

راهنمایی، توانمند سازی و بهبود کوچینگ زندگی را تعریف می کنند. مربیگری زندگی به شما کمک می کند که شرایط فعلی خود را بسنجید سپس

 • اهداف را مشخص کنید؛
 • محدودیت ها را بشناسید؛
 • موانع را از سر بردارید؛
  • و با برنامه های عملیاتی

به جلو گام بردارید. این دانش به افراد خاصی اختصاص ندارد. حتی افراد بزرگ و سرشناس نیز از توانمندی های کوچ بهره مند می شوند. با این حال اگر به تازگی با چالش های دشوار روبه رو شده اید، ترس ها شما را از موفقیت بازداشته و با روزمرگی ها دست و پنجه نرم می کنید، بد نیست با یک لایف کوچ موفق و حرفه ای به گفتگو بنشینید.

مزایای لایف کوچینگ در زندگی شما

این روزها بسیاری از افراد از زندگی روزمره خود ناراضی هستند و به دنبال راهی برای دستیابی به موفقیت و رشد می گردند. در این زمان است که مزایای لایف کوچینگ بیش از پیش در زندگی شما مشاهده می شود.

قطعا تمام افراد در مراحلی از زندگی خود دچار سردرگمی شده اند. وجود شخصی آگاه که در انتخاب مسیر درست راهنمای خوبی باشد، کار آسانی نیست. در این شرایط باید تصورات غلط راجع به لایف کوچینگ را دور بریزید. با کمک آموزش های مربی خود تاثیرگذارتر و درخشان تر از گذشته در زندگی ظاهر شوید.

لایف کوچینگ, یوبان

اما اگر هنوز نمی دانید لایف کوچینگ چیست و به چه میزان در زندگی شما تاثیرگذار خواهد بود، در ادامه مقاله قصد داریم تمام مزایای داشتن یک مربی برای رشد فردی در زندگی را با شما در میان بگذاریم.

چرا باید از مزایای لایف کوچینگ آگاه باشیم؟

شاید اولین چیزی که با شناخت لایف کوچینگ در ذهن شما شکل می گیرد این است که چرا باید از لایف کوچینگ استفاده کنیم؟

لایف کوچینگ, یوبان

بهتر است بگوییم اگر از لایف کوچینگ در زندگی شخصی خود استفاده نکنید، چیزی را از دست نداده اید. اما این مَثل که پیشگیری بهتر از درمان است را نباید از یاد برد. یکی از مهم ترین مزایای لایف کوچینگ این است که شما را برای رخدادهای زندگی آماده می کند.

این بدان معنا نیست که شما باید همواره در طول زندگی خود منتظر اتفاقات بد و ناگوار باشید، بلکه وجود یک لایف کوچ در زندگی کمک می کند که شما در مسیر سعادت و خوشبختی گام بردارید.

از دیگر مزایای لایف کوچینگ این است که به اهداف خود نزدیکتر می شوید. حتی با گذشت زمان این اهداف سمت و سوی بهتری در راستای پیشرفت زندگی شما پیدا می کنند.

همچنین در طول جلسات لایف کوچینگ استعدادهای درونی شما شکوفا می شود. به این ترتیب با شناخت استعدادهای خود در مسیر درست قدم برخواهید داشت. رویاهای شما در زمان کمتری رنگ واقعیت به خود می گیرد.

با مزایای لایف کوچینگ بیشتر آشنا شوید!

لایف کوچ ها افرادی هستند که از آن ها با عنوان منبعی انگیزه بخش و الهام بخش یاد می شود. این افراد در طول جلسات به شما فشار وارد می کنند که توانایی های خود را بیش از پیش شناسید و از حداکثر توانایی خود استفاده کنید.

به این ترتیب قدم برداشتن در جهت اهداف زندگی برای شما آسان خواهد شد. اما در ادامه قصد داریم به اهدافی که در طول جلسات لایف کوچینگ به آن ها پرداخته می شود و مزایای لایف کوچینگ اشاره کنیم.

لایف کوچینگ, یوبان

افزایش اعتماد به نفس

اعتماد به نفس یکی از کلیدهای مهم در زندگی انسان ها است که قفل بسیاری از مشکلات را باز می کند. از جمله مهمترین مزایای لایف کوچینگ افزایش اعتماد به نفس در مراجعه کننده است. همین امر سبب می شود که کوچ نسبت به خود احساس بهتری داشته باشد.

از دیگر دستاوردهای این موضوع به بهبود روابط اجتماعی اشاره می کنیم. افزایش اعتماد به نفس آداب معاشرت را نیز بهبود می بخشد. از این رو در روابط شما با دیگران تاثیرات مثبت بسیاری به جا می گذارد.

شناسایی نقاط ضعف و قوت

لایف کوچ یا همان مربی زندگی به مراجعه کننده کمک می کند که نقاط ضعف و قوت خود را بشناسد. این عامل سبب می شود که افراد در تقویت نقاط قوت خود بهتر عمل کنند و با ضعف های خود روبه رو شوند.

این موضوع یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین عوامل در مواجهه با موانع پیشرفت و رشد در زندگی محسوب شده که با جلسات لایف کوچینگ محقق می شود.

لایف کوچینگ, یوبان

دستیابی به عادات خوب

برای همه ما پیش آمده است که از وجود عاداتی در طول زندگی روزمره خود ناراضی باشیم. شاید بسیاری از راهکارها را برای کنار گذاشتن این عادات امتحان کرده باشید اما نتیجه دلخواه شما حاصل نشده باشد.

مربی لایف کوچینگ به شما کمک می کند که به راحتی عادات بد را کنار گذاشته و با عادات خوب جایگزین کنید. این یکی از بهترین مزایای لایف کوچینگ محسوب می شود.

ارائه برنامه برای رسیدن به هدف مورد نظر

یک مربی نه تنها به شما در شناخت ضعف ها و نقاط قوت درونی کمک می کند، بلکه دید شما را نسبت به امکانات زندگی نیز تغییر می دهد. به این ترتیب بهترین بهره وری را از امکانات موجود در زندگی خود خواهید داشت.

اما مزیت وجود لایف کوچ در زندگی تنها به این مسئله ختم نمی شود. مربی زندگی به شما در داشتن برنامه ای منظم برای رسیدن به هدف کمک می کند.

این برنامه نه تنها راه را برای رسیدن به هدف مورد نظر هموار می کند، بلکه سبب می شود تعادلی مناسب میان زندگی شخصی و حرفه ای شما برقرار شود.

اثرات لایف کوچینگ به چه اندازه است؟

حال که از مزایای لایف کوچینگ آگاه شده اید، حتما کنجکاو هستید که در رابطه با اثرات جلسات لایف کوچینگ بیشتر بدانید.

تحقیقاتی بسیاری در این زمینه انجام شده است که در ادامه نتایج تحقیقات از افرادی که در جلسات لایف کوچینگ شرکت کرده اند را با شما در میان می گذاریم:

لایف کوچینگ, یوبان
 • 80 درصد از این افراد اعلام کردند که اعتماد به نفس آن ها در مقایسه با قبل افزایش یافته است؛
 • 67 درصد از شرکت کننده ها بر این باور بودند که تعادل مطلوبی میان کار و زندگی آن ها برقرار شده است؛
 • 57 درصد از افراد گفتند که بهره وری فردی آن ها افزایش یافته و به این ترتیب در مدیریت زمان برای رسیدن به اهداف خود بهتر از قبل عمل می کنند.

آیا کوچینگ زندگی تاثیرگذار است؟

اگر چه همچنان بسیاری از افراد در استفاده از لایف کوچینگ تردید دارند، اما استقبال از کوچ های زندگی در حال افزایش است. این موضوع نشان می دهد که جلسات کوچینگ به چه اندازه در زندگی شخصی افراد تاثیر می گذارند. در این مقاله به طور جامع در رابطه با مزایای لایف کوچینگ صحبت کردیم؛ اما باید توجه داشته باشید که موفقیت کوچینگ وابسته به انتخاب یک کوچ حرفه ای است.

تصورات غلط راجع به لایف کوچینگ

امروزه در هر کجا سخن از موفقیت و زندگی بهتر است. کتاب های بسیاری در زمینه راه های رسیدن به موفقیت تالیف و یا ترجمه شده اند. اما چند وقتی است که اصطلاح لایف کوچینگ، لایف کوچ و دوره های لایف کوچینگ به گوش می رسد.

خوشبختانه ورود این عرصه با موفقیت همراه بوده و نتایج مثبتی به ارمغان آورده است. با کمک لایف کوچ شما با استعدادهای نهفته و پتانسیل های درونی خود آشنا شده و به سوی راهی گام برمی دارید که موفقیت شما در آن تضمینی خواهد بود.

کوچینگ زندگی بهترین راه برای رسیدن به موفقیت است. این کوچینگ ها به روش های مختلف صورت می گیرند.

لایف کوچینگ چیست؟ آیا فقدان آن را در زندگی احساس می کنید؟

اما با رشد و گسترش لایف کوچ و کوچینگ زندگی، برخی افراد سودجو با کمک گفتار خود سعی بر سواستفاده از این عنوان می کنند. نتیجه این کار گسترش باورهای اشتباه در خصوص لایف کوچ و کوچینگ است.

لایف کوچینگ, یوبان

حال قصد داریم تا دید شما را به واقعیت ها بگشاییم. با ما همراه باشید و این باورها و تصورات غلط را بشناسید.

باورهای رایج و اشتباه درباره لایف کوچینگ

همیشه با ورود هر مسئله جدیدی، مدت ها زمان می برد که مردم به طور کامل با آن آشنا شوند. کوچینگ بنا به نام اقتباسی خود تصورات اشتباه بیشتری را با خود به همراه دارد.

نا آشنا بودن مردم با موضوع کوچینگ، ورود افراد غیرمتخصص به این حیطه و ارائه مشاوره به جای کوچینگ، نبود کتاب های کافی در این خصوص دلایل عمده به وجود آمدن این باورهای اشتباه است.

حال بیایید با هم نگاهی بر این باورها بیندازیم و ببینیم که تا چه میزان درست هستند.

لایف کوچ همان مشاور است!

بسیاری لایف کوچ را مشاور یا راهنما می دانند. برخی تصور می کنند لایف کوچ همانند مشاورین تحصیلی و کنکوری است که درست و غلط را به شما نشان می دهد و برای شما برنامه ریزی روزانه تعیین می کند.

برخی دیگر بر این تصور هستند که لایف کوچ مانند مشاورین شغلی است که به شما می گوید چه کاری بهتر است، چه راهی سود بیشتری به دنبال دارد و این قبیل راهنمایی ها.

اما لایف کوچ نه مشاور تحصیلی است و نه مشاور کاری و نه مشاور زندگی. لایف کوچینگ مشاوره نیست.

لایف کوچ با کمک شما علایق و استعدادهای درونی شما را آشکار می کند و راه های ممکن برای پیشرفت در مسیر علایق خود را به شما معرفی می کند. اما انتخاب بهترین راه بر عهده خود شما خواهد بود.

لایف کوچ مشاوره روان درمانی است!

لایف کوچ سعی بر شناخت بیماری های درونی یا اتفاقات گذشته زندگی شما ندارد.

حال آنکه مشاوره روان درمانگر سعی می کند ابتدا بیماری های روانی شما را در یابد، سپس در گذشته شما جستجو کند که دلیل آن ها را پیدا کند. پس از یافتن دلیل هر بیماری مشاور با کمک راهکارهای درمانی به شما در حل مشکلات روانی خود کمک می کند.

اما گذشته یا مشکلات درونی شما برای لایف کوچ اهمیتی ندارد او تنها سعی می کند پتانسیل های درونی شما را پیدا کند که با کمک آن ها راه رسیدن به موفقیت در زندگی را پیدا کنید.

در شرح تفاوت لایف کوچ  با مشاوره های درمانی باید بگوییم که درمانگر به درمان مشکلات شما در گذشته می پردازد اما لایف کوچ مشکلات و ضعف های شما را تشخیص داده و چگونگی رسیدن به موفقیت با این ضعف ها را نشان می دهد.

من بهتر از لایف کوچ با زندگی خود آشنا هستم!

خیلی از افراد بر این باور هستند که خود همه چیز را درباره زندگی خودشان می دانند و لایف کوچ قادر به کمک به آن ها نخواهد بود چرا که یک غریبه است!

بسیاری از این قبیل افراد می گویند که خود قبلا تمامی راه ها را امتحان کرده اند و به موفقیت نرسیده اند. بنابراین لایف کوچینگ هزینه اضافه است و یک کوچ قادر به کمک به آن ها نخواهد بود.

آیا شما به لایف کوچ نیازی دارید؟

آیا تا به حال این جمله را شنیده اید: «من نمی دانم که نمی دانم»؟

اکثر مواقع پس از صحبت با لایف کوچ متوجه می‌شوید که مسئله ای از دید شما پنهان مانده است. یا فاکتوری که می تواند بسیار مهم باشد، از دید شما بی اهمیت بوده و حال با دانستن اهمیت آن قادر به پیشرفت خواهید بود.

لایف کوچ برای افراد ناموفق است!

بسیاری با خود فکر می کنند لایف کوچ تنها برای افراد ناموفق و با هوش پایین است. اما سخت در اشتباه هستید.

چه بسیار افراد موفقی که با کمک کوچینگ چندین برابر موفق شده اند. این موفقیت می تواند در زمینه زندگی فردی یا کاری افراد باشد.

با کمک های لایف کوچ هوش خود را گسترش داده و در راه های بزرگ تر گام بردارید.

اگر در حال حاضر پولدار هستید، با لایف کوچ پولدارتر می شوید. اگر بی پول هم هستید، با کمک یک لایف کوچ ماهر پولدار خواهید شد.

با شناسایی لایف کوچ حرفه ای زندگی خود را تغییر دهید. در هر زمینه ای که بخواهید با کمک لایف کوچینگ پیشرفت خواهید کرد و بدانید که کوچینگ مختص به یک جنبه از زندگی شما نمی شود.

گامی به سوی بلندی های زندگی با کوچینگ

لایف کوچینگ, یوبان

کوچینگ یکی از جدیدترین راه های کمک به زندگی بهتر و موفقیت بیشتر است. امروزه در همه جا سخن از لایف کوچ و بیزینس کوچ است. اما در کنار آن اشتباهات رایج بسیاری به گوش می رسد.

برخی لایف کوچ را مشاور کاری می دانند، برخی آن را مشاور روان درمانگر می بینند، بعضی ها تصور می کنند کوچینگ تنها مختص افراد پولدار است و بعضی برعکس.

افرادی می پندارند خود و دوستان و نزدیکانشان بیش از یک غریبه با نام لایف کوچ با زندگی آن ها آگاه است و به پیشرفتشان کمک می کند.

اما همه این باورها تنها باورهای اشتباه هستند.

لایف کوچ به شما آنچه را که می دانید نمی گوید. بلکه آنچه را که نمی دانید و آنچه را که نمی دانید که نمی دانید می گوید! پس باورهای اشتباه را کنار بگذارید و با کمک لایف کوچینگ به سوی قله های موفقیت در تمامی جنبه های زندگی قدم بگذارید.

تفاوت لایف کوچ با مشاوره های درمانی

اگر به دنبال تغییر و بهبود سبک زندگی خود هستید، صحبت با فردی خارج از زندگی شما شاید مفید باشد. لایف کوچ و مشاوره های درمانی دو خدمتی هستند که تا به امروز به افراد بی شماری کمک کرده اند که زندگی بهتری را تجربه کنند.

با این حال اغلب این دو رشته با یکدیگر یکسان می دانند در حالی که اینگونه نیست. اگرچه اشتراک هایی بین هر دو وجود دارد، اما تفاوت های بزرگ تری بین کوچینگ و مشاوره فاصله می اندازد.

لایف کوچینگ, یوبان

از این رو در گام اول باید بدانید که کِی و چرا باید از کوچ یا مشاوره های درمانی کمک بخواهیم. در ادامه ما هر دو جایگاه و وجه تمایزهای آن ها را شرح می دهیم که به درک بهتری از این دو حرفه دست یابید.

با تفاوت های اصلی لایف کوچ و مشاوره درمانی آشنا شوید

هنگامی که در راستای دستیابی به رشد فردی و حرفه ای در جستجوی کمک حرفه ای هستید، شاید به طور پیش فرض به مشاوره های درمانی رجوع کنید. اما بهتر است بدانید به تازگی دانشی به نام لایف کوچینگ یا مربیگری زندگی معرفی شده است که نه تنها افراد عادی، بلکه افراد سرشناس نیز از فواید آن بهره مند می شوند.

لایف کوچ ها یا مربیان زندگی حرفه ای با رویکردهای متفاوتی به شما در رسیدن به اهداف شخصی و شغلی کمک بسیاری می کنند. بیشتر آن ها روی توانمندی، انگیزه و استراتژی ها به منظور تعریف و دستیابی به آرزوها متمرکز می شوند.

آیا این تعاریف با مشاوره درمانی شباهت دارد؟ بیایید با تعریف مربیگری زندگی و مشاوره درمانی با تفاوت های اساسی بین هرکدام آشنا شویم. در این صورت در خواهیم یافت در چه زمانی به کدام یک نیاز خواهیم داشت.

تمرکز مشاوره درمانی بر سلامت روان اما لایف کوچینگ بر اهداف

لایف کوچینگ, یوبان

شاید باید گفت عمده ترین تفاوت بین مشاوران درمانی و لایف کوچ ها تمرکز بر کار است؛ زیرا درمانگر بر بهبود سلامت روان و عاطفه تمرکز می کند، در حالی که کوچ به دنبال تعیین و دستیابی به اهداف است.

مشاوره درمانی در زمینه بهداشت روان و کمک به افراد به درمان بیماری هایی مانند افسردگی دوره دیده اند که برای این کار نیاز به مجوز دارند. اما مربیان زندگی آموزش های مربوط به تشخیص و درمان شرایط سلامت روان را پشت سر نگذاشته اند.

کدام یک شما را توانمند می کند مشاوره درمانی یا لایف کوچ؟

درمانگر با اموزش تکنیک های درمانی مانند مهارت شناخت و ذهن آگاهی، روانکاوی، کاهش سطح اضطراب و غیره به شما در عبور سلامت از چالش های روانی کمک می کند.

کوچینگ به شما می آموزد که چگونه به آرزوهای بزرگ خود دست یابید یا در صورت مواجه با چالش ها چگونه رها شوید. کشف احساسات، ایجاد راهبردی برای رسیدن به آن ها و داشتن ذهنیت مثبت مهارت هایی هستند که از مربی زندگی یاد خواهید گرفت.

نگاه به حال و گذشته در مقابل آینده نگری

به طور کلی مربی به شما در دستیابی به اهدافی که برای آینده و چشم انداز خود تعیین کرده اید، می اندیشد. در حالی که درمانگر بیشتر بر گذشته و حال شما تمرکز می کند.

روان درمان با واکاوی گذشته شما به عنوان ابزاری برای درک رفتارهای امروزی شما استفاده می کند. از این رو در درمان برای حرکت به جلو باید با گذشته روبرو شوید.

هدف کوچینگ این نیست که لزوما به عقب برگردیم، به آن بپردازیم، آن را درمان کنیم یا تغییر دهیم. لایف کوچ می پرسد، اکنون کجا هستید و می خواهید در آینده به چه جایگاهی برسید؟

قالب جلسات مشاوره درمانی و لایف کوچینگ چگونه است؟

لایف کوچینگ, یوبان

جلسات درمانی به شرایط و درمان بستگی دارد، حال آن که جلسات کوچینگ از ساختار مشخصی را پیروی می کند. جلسات اولیه روان درمانی به طور معمولی طولانی تر هستند.

در این جلسات برای مراجعین و درمانگر فرصت شناخت بهتر یکدیگر و بررسی میزان تناسب وجود دارد. علاوه بر این ساختار دیدارهای بعدی به روش درمان وابسته است.

جلسات کوچینگ با هدف تسهیل  و پیشرفت ساختار مشخصی دارد. البته لایف کوچ به منظور جمع آوری اطلاعات درباره اهداف، موانع موجود، نوع تفکر و شناخت رفتارهای مفید مشتری زمان طولانی تری را در جلسه اول اختصاص می دهد.

اما جلسه های بعدی کوچ در راستای اولویت بخشیدن به نقاط قوت، ارزش ها، تجسم آینده و یادگیری استراتژی های اثبات شده، نظام مند و با چهارچوب هستند.

مدت زمان نامحدود مشاوره درمانی و محدود در کوچینگ

لایف کوچینگ, یوبان

مشاوره و درمان اغلب زمان پایان مشخصی ندارند. جلسات ممکن است ماه ها یا حتی سال ها به طور مداوم ادامه داشته باشند. این در حالی است که مشتریان لایف کوچ به طور معمول در جلسات کوتاه مدت ثبت نام می کنند.

از این رو کوچ ها خدمات را در قالب بسته های متنوع اما کوتاه ارائه می دهند. به عنوان نمونه از 6 تا 10 هفته یا به ندرت گزینه های سالانه.

راحتی، تخصص یا اعتبارسنجی

افراد اغلب هنگام ارزیابی مشاوران، سطح راحتی در برقراری ارتباط و تخصص را اولویت خود قرار می دهند. در حالی که مشتری به دنبال مربیان با تجربه، با صلاحیت، واجد شرایط و الهام بخش هستند.

همچنین مشاور در راستای ارائه خدمات، به مدرک پیشرفته و مجوزهای دولتی نیاز خواهد داشت و دریافت مجوز نیز منوط به گذراندن دوره های تخصصی و کسب معیارهای خاصی است.

اما برای لایف کوچ شدن هیچ الزام خاصی مبنی بر داشتن مدرک وجود ندارد و این رشته تحت نظارت هیچ نهادی نیست. از این رو به معنای واقعی کلمه هر فردی قادر است که خود را مربی زندگی بنامد. با این حال بسیاری از کوچ ها برای دریافت گواهینامه و یادگیری بیشتر مشتاق هستند.

علی رغم این ها مربیان حرفه ای خدمات فوق العاده ای را عرضه می دارند که هم ردیف درمانگران عمل می کند.

چرا باید تفاوت لایف کوچ با مشاوره درمانی را بدانیم؟

لایف کوچینگ, یوبان

کوچ های زندگی و درمانگران هر یک انتظارات متفاوتی را برای شما برآورده می کنند. اگرچه شاید بخشی از رویکرد های این دو شبیه به هم باشد، با این حال تخصص آن ها یکسان نیست.

در زندگی شرایط گوناگونی را تجربه می کنیم که گاهی با کمک مشاور درمانی و گاهی با لایف کوچ برطرف می شود. اما بهتر است بدانید اگر سلامت روان شما دچار مشکل شده است باید به دنبال یک درمانگر یا روانکاو باشید نه کوچ.

نکته دیگر اینکه برخلاف مشاوره، لایف کوچینگ هرگز برای شما تعیین نمی کند که چه کاری را باید انجام دهید. او تنها با گفتگو اهداف و چشم اندازها را مشخص می کند. این خودتان هستید که باید راه حل را پیدا کنید. اصلی ترین تفاوت این دو حرفه نیز در همین نکته نهفته است. درمانگر از گذشته پی به اشتباهات رفتارهای امروزی شما می برد. در حالی که مربیان زندگی مشخص می کنند که کجا ایستاده اید و چه آینده ای را می خواهید کسب کنید.

منظور از دوره لایف کوچینگ چیست؟

 امروزه لایف کوچینگ یا مربیگری زندگی به یکی از ایده آل های شغلی برای افراد تبدیل شده است. زیرا محدودیت خاصی برای ورود به این حرفه وجود ندارد. چه با داشتن تاییدیه چه بدون داشتن آن ها، همه قادرند خود را لایف کوچ بنامند.

با این حال مانند هر شغلی اطلاعات اولیه و یادگیری مداوم در کنار تجربه، شما را به یک کوچ خوب نزدیک تر می کند. اما چگونه؟

 • آیا دوره هایی برای آموزش کوچینگ زندگی وجود دارد؟
 • این دوره ها شامل چه آموزش هایی می شوند؟
 • آیا هر گواهینامه دوره مربیگری اعتبار دارد؟

اگر فکر می کنید که ویژگی های لازم برای کوچ شدن را دارید، اما برای درک و آشنایی بیشتر به دنبال پاسخ به این پرسش ها هستید، کافیست با ما همراه شوید. ما به طور مختصر و مفید شما را به سر منزل مقصود می رسانیم.

چگونه وارد حرفه لایف کوچینگ شویم؟

کوچینگ حرفه ای مهیج و چالش برانگیز است که افراد را با مهارت های برای ارتقا سبک زندگی شخصی و حرفه ای آشنا می کند. این فرآیند با مکالمه های عمیق و گفتگوهای متمرکز همراه است که به کشف مواردی برای تغییر می انجامد.

لایف کوچینگ, یوبان

از طریق مربیگری افراد توانمند شده، بینش و چشم اندازهای جدیدی از زندگی خود را کسب می کنند. یعنی ایجاد استراتژی مطمئن برای ایجاد رشد پایدار. علاوه بر این مربی افزایش بازدهی یا عملکرد افراد، تیم ها، سازمان ها را امکان پذیر می سازد.

با این حال برای شروع به این حرفه باید ویژگی ها و خصوصیاتی را از ابتدا داشته باشیم یا آن ها را با شیوه های یادگیری و دوره های آموزشی کسب کنیم. زیرا کوچ شدن نیاز به دانش و تجربه دارد.

بنابراین پیشنهاد می دهیم در دوره های آموزش لایف کوچینگ شرکت کنید. البته بهتر است بدانید این حرفه در دانشگاه های داخلی تدریس نمی شود؛ با این حال هستند آموزشگاه ها و موسسات بسیاری که برگزاری کلاس های کوچینگ می پردازند.

اما در مورد دریافت گواهینامه باید بدانید که این دانش نوین تحت نظارت هیچ نهادی قرار ندارد. اگر چه برای جلوگیری از بروز مشکلات فدراسیون و آکادمی بین المللی کوچینگ (ICF) شکل گرفته است.

این مجموعه استانداردهایی را برای تایید دوره های آموزشی و دریافت گواهینامه قرار داده است. از این رو شما پس از در این دوره ها و ارسال مدارک قادر به دریافت تاییدیه خواهید بود. البته این به منزله خاتمه کار نیست؛ یک کوچ موفق هیچگاه از یادگیری باز نمی ماند.

در دوره لایف کوچینگ توانمند می شوید

آنچه برای کوچ شدن به اشتیاق در کمک به دیگران، یادگیری شیوه ها و ترفند های قدرتمند در راستای کسب این هدف نیاز دارید. شرکت در دوره های آموزشی فارغ از کسب گواهینامه و ایجاد اعتماد بین شما و افراد، به هرچه توانمندتر شدن شما منجر می شود.

این دوره ها به گونه ای طراحی شده اند که هر آنچه را باید بدانید به شما بیاموزند؛ یعنی:

لایف کوچینگ, یوبان
 • به عنوان مربی اعتماد به نفس داشته باشید،
 • به مشتریان خود نتایج واقعی ارائه دهید،
 • و در نهایت با حرفه خود کسب و کار موفق ایجاد کنید.

علاوه بر این مهارت هایی که در دوره ها کسب خواهید کرد عبارت هستند از:

 • بهترین شیوه های صنعت مربیگری زندگی؛
 • مهارت ها و تکنیک های مربیگری حرفه ای؛
 • آشنایی با الگوها، برگه های کار و تهیه پرسشنامه ها.

در این صورت شما با پشتوانه ای قوی یاد می گیرید که:

 • بر تعصبات خود به عنوان لایف کوچ غلبه کنید؛
 • مرزها و انتظاراتی سالم برای خود بسازید.

در کنار تمامی این موارد، مهارت های ارتباطی قوی، از جمله مهارت های شنیداری قدرتمند و پرسشگری در لایف کوچینگ را فرا می گیرید. این توانمندی ها برای شما این امکان را فراهم می آورد که به مشتریان در رسیدن به درک بهتری از خود کمک کنید.

جالب است بدانید دوره های متعددی مانند یافتن هدف و معنی در زندگی، مهارت های کوچینگ برای مدیران و غیره در دانشگاه های خارجی برپا شده اند که در بین محبوب ترین ها قرار گرفته اند.

دوره های دریافت گواهینامه لایف کوچینگ برای چه کسانی است؟

حتما با خود اندیشه اید که آیا دوره های دریافت گواهینامه کوچینگ تنها برای تازه کاران این حرفه است؟

بهتر است بدانید شما زمانی مربی موفق خواهید بود که تنها به گذراندن یک دوره اکتفا نکنید. با گذر زمان نیازها و خواسته های انسان ها و به خصوص مشتریان شما هم تغییر می کند. بنابراین باید اطلاعات را همراه با پیشرفت دانش در زمینه های مختلف ارتقا دهید. بنابراین:

لایف کوچینگ, یوبان
 • اگر می خواهید مربی زندگی حرفه ای، معتبر و با اعتماد به نفسی باشید؛
 • اگر به دنبال افزایش مهارت ها و آشنایی با ابزارهای به روز کوچینگ هستید؛
 • اگر به عنوان یک مشاور، درمانگر، معلم، سخنران، نویسنده یا سایر مشاغل با حرفه مربیگری علاقه مند به ارتقا خدمات خود هستید؛
 • اگر مشتاق به یادگیری سیستم های گام به گام و راهکارهای قدرتمند با نتایج اثبات شده هستید؛

در دوره های لایف کوچینگ شرکت کنید و موفقیت را برای زندگی شخصی و حرفه ای خود به ارمغان بیاورید. در راستای اطلاع از دوره های معتبری که در خارج از ایران برگزار می شود، پیشنهاد می دهیم به اعتبارنامه آن در وب سایت ICF Global نگاهی بیاندازید.

برنامه های آموزش لایف کوچینگ باید چه ویژگی هایی داشته باشند؟

شرکت در برنامه های آموزش کوچ شدن فرآیندی فردی به شمار می رود که به ترجیحات و اهداف شخصی شما بستگی دارد. علاوه بر این این دوره ها امروزه با سبک های مختلفی حضوری، آنلاین و خود آموز در سراسر دنیا برگزار می شوند.

با این حال با هر نوع سبک آموزش، نکات زیر را در نظر بگیرید:

 1. دسترسی منظم و مستقیم (حضوری یا مجازی) به مربی واجد شرایط؛
 2. بازخورد و پشتیبانی از مطالب آموزشی؛
 3. دستورالعمل جامع و قابل درک در مورد شیوه مربیگری هسته ای شامل سابقه، تئوری و کاربرد عملی؛
 4. نحوه راه اندازی و آغاز تجارت لایف کوچینگ مانند: چگونگی برگزاری جلسات واقعی با مشتری، اخلاق مربیگری، تعریف سبک منحصر به فرد، شیوه عرضه خدمات مربیگری به بازار؛
 5. دسترسی به منابع و پشتیبانی حرفه ای مانند: محتواهای بیشتر، مقالات، وبینارها، کلاس های حضوری یا مجازی؛
 6. دسترسی به یک جامعه همکار یا مربی قوی؛
 7. اعطای گواهینامه پایان دوره,
 8. اعتبار بخشی از طریق سازمان های استاندارد مربیگری معتبر بین المللی مانند ICF؛
 9. امکان پرداخت هزینه ها با شیوه های انعطاف پذیر و مقرون به صرفه و بازپرداخت در صورت لغو یا انصراف از دوره.

چرا در دوره آموزش لایف کوچینگ شرکت کنیم؟

لایف کوچینگ, یوبان

در راستای ورود به حرفه لایف کوچینگ نیاز به تاییدیه های آکادمیک یا رسمی وجود ندارد و امکان قدم گذاشتن به این شغل نوین برای همگان امکان پذیر است. با این حال داشتن صلاحیت یا گواهینامه های مربیگری مشتریان با رضایتمندی و اعتماد بیشتری به شما جذب می شوند.

علاوه بر این اشتیاق به یادگیری و کسب شیوه های نوین در این صنعت از ویژگی های کوچ های موفق هستند. از این رو امروزه در ایران موسسات به منظور توانمندسازی بیشتر مربیان زندگی و افراد علاقه مند آموزش هایی را ارائه می دهند.

آموزش مهارت های ارتباطی، گفتاری و شیوه های نوین کوچینگ برخی از سرفصل دوره ها هستند. در نهایت نیز با عبور موفق از ان ها و ارسال مستندات، ICF با صدور گواهینامه، مهر تایید بر مهارت مربیگری شما می زند.

REALBUZZ

اشتراک گذاری

۲ دیدگاه

پاسخ دادن