نتورکر یا بازاریابی شبکه ای یک نوعی دیگر از بازاریابی در دنیای امروز است. در واقع چندین سال است که بازاریابی شبکه ای در بین مردم بحث برانگیز شده است. کم و بیش همه افراد اطلاعاتی در مورد این نوع بازاریابی دارند. نتورکر معمولا در بین بحث های جوانان بیشتر شنیده می شود.جوانانی که قصد دارند از طریق نتورکر یک شبه بار خود را ببندند . پولدار شوند. اما این استدلال به هیچ عنوان صحیح نیست. در این مقاله هم سعی داریم اطلاعات جامع و کاملی در مورد نتورکر در اختیار شما بگذاریم.

نتورکر به نوعی زیر مجموعه بازاریابی است. یک تعریف ساده از بازاریابی شبکه ای این است که تعدادی محصول را از یک شرکت خریداری می کنید. سپس آن را در هر فضا و مکانی که بخواهید می توانید به فروش برسانید. سود خود را از فروش این محصولات بر می دارید. به این شیوه فروش بازاریابی شبکه ای می گویند. قطعا با خواندن این مقاله به طور کامل اطلاعات دقیقی در مورد نتورکر بدست خواهید آورد.

چگونگی کار کردن در نتورکر

نتورکر, یوبان

حتما شما هم می خواهید هر چه زودتر بدانید که در نتورکر چگونه می توانید به درآمد برسید؟ باید بدانید که در بازاریابی شبکه ای یا همان نتورکر باید به دنبال زیر مجموعه برای خود باشید. شما جنس را از شرکت دریافت می کنید. آن ها را در اختیار افراد زیر مجموعه خود قرار می دهید تا آنها را به فروش برسانند. سپس سود خود را از فروش آنها برداشت می کنید.

افراد زیر مجموعه شما هم هر کدام باید برای خودشان زیر مجموعه داشته باشند. این زنجیره همواره ادامه پیدا می کند. هر چه زیر مجموعه های شما گسترش یابند، سود بیشتری نصیب شما می شود. زیرا فروش هم به همان نسبت بیشتر می شود. در واقع نیروی انسانی به حالت تصاعدی افزایش پیدا می‌کند. نحوه تبلیغات در نتورکر به این صورت است که افراد باید به صورت رو در رو مشتری جذب کنند. با آنها صحبت کنند و مشتریان را متقاعد به خرید کنند.

مطلب پیشنهادی : قدم به قدم تا ایجاد یک برنامه بازاریابی موفق

نتورکر, یوبان

نحوه موفقیت در نتورکر

قطعا می دانید که برای موفقیت در نتورکر باید اطلاعات خوبی داشته باشید. این کار هم مانند هر حرفه دیگری نیازی به اصول خاصی دارد. پس باید حسابی حواستان را جمع کنید. تمامی این اصول را کاملا رعایت کنید. در ادامه این مطلب شما را با این اصول آشنا می کنیم.

 • کیفیت کالا: فراموش نکنید که کیفیت اجناسی که قرار است آنها را به فروش برسانید بیش از هر چیزی اهمیت دارد. اگر محصولات شما بی کیفیت باشند دیگر دلیل ندارد تا مشتریان آنها را از شما خریداری کنند. حتی ممکن است دیگر آن مشتری به هیچ عنوان جنس شما را خریداری نکند. اما با داشتن کیفیت محصولات دایره مشتریان شما افزایش می یابند.
 • مهارت فن بیان و مذاکره: فروش دارای مهارت های خاصی است. برخی از این مهارت ها حالت اکتسابی دارند. برخی دیگر هم نیاز به مطالعه و بررسی دارد. حتی برخی از مهارت ها با تجربه بدست می آید. با کسب این نوع مهارت ها می توانید موفقیت خود را در فروش و نتورکر به حداکثر برسانید. توانایی برقراری ارتباط صحیح با مشتری در این حرفه اهمیت زیادی دارد. باید بتوانید به خوبی و با فن بیان بالا با مشتریان صحبت کنید.
 • توانایی رهبری و مدیریت تیم: همانطور که گفتیم از راههای درآمدی در نتورکر کسب سود از فروش اعضای تیم شما است. در واقع شما دارید از زیر مجموعه خود برای خودتان کسب درآمد می کنید. پس هر چقدر اعضای تیم شما قوی تر کار کنند، درآمد شما هم بیشتر می شود. پس باید به درستی تیم خود را مدیریت کنید. در مواقع لزوم حتی به آنها کمک کنید و مشاوره بدهید.
 • مهارت تقویت و آماده سازی ذهن زیر مجموعه ها: باید بتوانید زیر مجموعه های خود را برای فروش آماده کنید. پس اصول و اساس کار را به درستی به آنها توضیح دهید. اجازه خسته شدن به آنها ندهید. سعی کنید با انرژی مثبت آنها را قوی تر کنید.

تفاوت بازاریابی شبکه ای با شبکه های هرمی

نتورکر, یوبان

در شرکت های هرمی نحوه کار به این صورت است که افراد باید افراد دیگری را به شرکت ها معرفی کنند. در ازای معرفی آنها هم کمیسیون خود را دریافت می کنند. در واقع در بازاریابی شبکه ای به این صورت است که محصول و برند خاصی در این حیطه به فروش نمی رسد. بلکه شبکه های انسانی در این میان هستند. اما در بازاریابی شبکه ای یا همان نتورکر این محصولات هستند که به فروش می رسند. از این طریق کسب درآمد می‌شود. حال با معرفی افراد جدید هم می توان سود بیشتری دریافت کرد.

ثروتمند شدن با نتورکر

قطعا با نتورکر هم می توان به درآمد خوب و مناسبی رسید. رویای ثروتمند شدن با هر حرفه و شغلی می تواند به واقعیت بپیوندد. بازاریابی شعبه ای هم مانند هر حرفه دیگری نیاز به تلاش و کوشش و صبر دارد. هیچ وقت نمی‌توان یک شبه پولدار شد. اما با تلاش و صبر قطعا می توان به ثروت زیادی دست یافت. تنها کافی است بدون خستگی و با انرژی بالا به این کار ادامه دهید. اگر رشته تحصیلی شما بازاریابی هم باشد می توان گفت خیلی بهتر می توانید  موفق شوید. زیرا با اصول کار بسیار آشنا هستید.

بازاریابی نوعی فعالیت مهارتی است. کسب درآمد در این حرفه باعث می شود تا بیش از همیشه تشویق شوید. رویای ثروتمند شدن همیشه در ذهن ما بوده است. اما هیچ کاری هیچ ثروتی بدون هیچ گونه تلاشی نصیب هیچ کسی نمی شود. پس بهتر است دست از تلاش برندارید. همین امروز با بازاریابی شبکه ای آشنا شوید. تلاش خود را روز به روز بیشتر کنید. در ادامه این مقاله سعی داریم در مورد قوانین بازاریابی شبکه ای آشنا شویم.

قوانین بازاریابی شبکه ای یا نتورکر

معمولا اکثر کشور های مختلف فعالیت های هرمی را غیر قانونی می دانند. با متخلفین هم حسابی برخورد می‌شود. اگر فعالیت این شرکت ها مورد تایید قانون باشد، می توانند به فعالیت خود ادامه دهند. مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت باید گرفته شود. در این حالت برای فهمیدن اینکه آیا آن شرکت مورد تایید است یا نه باید نماد آن شرکت را بررسی کنید. رنگ سبز این نماد نشانه اجازه فعالیت آن شرکت و مورد تایید بودن آن است. اگر نماد آن زرد باشد، یعنی تنها یک ماه اجازه فعالیت تا رفع مشکل وجود دارد. نماد سیاه هم یعنی مجوز آن شرکت باطل شده است. آن شرکت نباید فعالیتی داشته باشد.

بازاریابی چند سطحی چیست؟

نتورکر, یوبان

بازاریابی چند سطحی هم اشاره به همان بازاریابی شبکه ای یا نتورکر دارد. در این نوع بازاریابی هم افراد علاوه بر کسب درآمد از طریق فروش مستقیم خودشان، از طریق افراد دیگری که در مجموعه وارد کرده اند هم سود دریافت می کنند. پس درآمد آنها بیشتر می شود.

این افرادی که توسط شما در شرکتی استخدام شده اند در واقع زیر مجموعه شما هستند. شما از طریق آنها هم سود دریافت می کنید. البته این را بدانید که قبل از ورود به هر کاری همیشه باید تحقیق کنید. هیچ وقت چشم بسته وارد هیچ کاری نشوید. در ادامه این مطلب اطلاعات بهتری در این موارد به شما می دهیم.

نکاتی قبل از ورود به بازاریابی شبکه ای

بهتر است این نکات را کاملا با دقت مطالعه کنید. حساسیت زیادی برای آنها داشته باشید. در این صورت هیچ گاه مشکلی برای شما پیش نمی آید.

 1. بررسی سابقه شرکت باعث می شود تا دل نگرانی های شما برطرف شود.
 2. بررسی کیفیت و نوع محصولات بسیار اهمیت دارد. اگر محصولات آن شرکت کیفیت خوبی نداشته باشند فروش آنها هم بسیار سخت می شود.
 3. تحقیق در مورد برنامه شرکت و موفقیت آن
 4. آگاهی از محدودیت ها
 5. ارتباط با مدیران و داشتن شماره تماس آنها
 6. مشورت با افراد باتجربه و وکلایی که در آن مجموعه نباشند.
 7. مدت زمانی را برای تصمیم گیری برای خود بگذارید. خیلی سریع اقدام به بستن قرارداد نکنید.
 8. از همان ابتدای کار در مورد درآمد صحبت کنید.
 9. میزان علاقه خود را نسبت به این کار بسنجید.
 10.  سعی کنید عاقلانه و به دور از احساسات فکر کنید. تصمیمی منطقی بگیرید.
 11. در مورد بازار محصولات آن شرکت حسابی تحقیق و بررسی کنید.

چگونگی جذب زیر مجموعه

نتورکر, یوبان

برای اینکه بتوانید زیر مجموعه های زیاد و خوبی جذب کنید باید رفتار خود را بهتر از همیشه کنید. به اعضای زیر مجموعه خود انرژی مثبت بدهید. انگیزه در کار می تواند باعث معجزه شود. هنگام خستگی باید با اعضای تیم صحبت کنید. انرژی دوباره به آنها دهید. از سختی ها و راحتی های کار برای آنها توضیح دهید. گاهی باید جلساتی به صورت اختصاصی برای آنها بگذارید و برایشان توضیح دهید.

این گونه مشاوره ها باعث افزایش انرژی اعضای تیم می شود. باید در مورد مشکلات و ابهامات کار با اعضای تیم خود صحبت کنید. در برطرف کردن آن مشکلات به آنها کمک کنید. افزایش درآمد اعضای تیم به معنی افزایش درآمد نهایی شما است. پس در واقع شما با وقت گذاشتن برای تیم خود به درآمد بیشتر خودتان کمک می کنید. این زنجیره به شما متصل است. نباید اجازه دهید این زنجیره به سادگی قطع شود. نتورکر هم مانند ریفرال مارکتینگ و دیگر بازاریابی ها نیاز به تلاش و کوشش دارد. قطعا شما هم می توانید در این کار موفق شوید.

آیا واقعا با نتورکر در ایران می توان به موفقیت رسید؟

هر کاری سختی های خودش را دارد. این جمله را بارها و بارها از بزرگتر ها شنیده ایم. کاملا صحیح است. به این معنی که پول درآوردن نیازمند سعی و تلاش است. هر کسی در نتورکر نمی تواند به موفقیت برسد. زیرا هر کاری سختی در پیش رو دارد. اگر فردی عجول و بی حوصله هستید، به هیچ عنوان وارد این کار نشوید. این کار برای افرد صبور و تلاشگر بیشتر توصیه می شود. طبق تحقیقات انجام شده، تنها افراد زیرک و باهوش در نتورکر موفق می شوند. این افراد در ترغیب کردن زیر مجموعه های خود تبحر دارند.

نتورکر, یوبان

مطلب پیشنهادی : تبلیغات موثر در بازاریابی

در واقع به نوعی به بهترین شکل ممکن کار را مدیریت می کنند. مدیریت اعضای تیم کار دشواری است. بهتر است قبلاً ز ورود به این حرفه به این سوال پاسخ دهید که آیا شما توانایی انجام این کارها را دارید؟ قطعا تنها خودتان می توانید به این پرسش خودتان پاسخ دهید. علاقه هم در این کار بسیار اهمیت دارد. اگر به کارهای مدیریتی و بازاریابی علاقه ندارید، به هیچ عنوان سمت نتورکر نیایید. زیرا در این صورت خیلی زود دلسرد خواهید شد و از میدان دور می شوید.

اشتباهی در نتورکر

نتورکر, یوبان

در نتورکر میگویند که کارها بسیار آسان است. باید بگوییم که این موضوع دروغی بسیار بزرگ است. موفقیت به سادگی نیست. نتورکر هم مانند انواع دیگر بازاریابی دارای مشکلات و سختی های زیادی است. به آسانی نمی‌توانید پله های موفقیت را در آن طی کنید. طبق تحقیقات انجام شده افراد وارده بر این حرفه باید بسیار سخت کوش و صبور و تلاشگر و متعهد به کار و هم چنین مهارت مذاکره خوبی داشته باشند. توجه داشته باشید که اعضای تیم شما باید کاملا به میل خود وارد این حرفه شوند.

در غیر این صورت خیلی زود دلسرد می شوند. حتی ممکن است دل به کار ندهند. پس درآمد خوبی هم نخواهند داشت. بعضی از افراد به زور و یا به دلیل تعارف و … قبول می کنند تا زیر مجموعه شما شوند. این سبک کار کردن به هیچ عنوان صحیح نیست. پس از رضایت قلبی اعضای تیم خود اطمینان حاصل کنید. آنها باید کار خود را باور داشته باشند تا بتوانند با انگیزه و انرژی بهتری به کار خود ادامه دهند. در این حالت با وجود تمامی مشکلات می توانند صبوری به خرج دهند. می‌توانند بهترین راه حل ها را پیدا کنند.

سخن پایانی

بهتر است بدانید که نتورکر نوعی از بازاریابی است که در دنیای امروز بسیار بین مردم رواج پیدا کرده است. اما وارد شدن در آن بدون هیچ گونه اطلاعاتی باعث می شود تا وقت و سرمایه اولیه خود را در آن از دست بدهید. اما اگر آگاهانه وارد آن شوید ممکن است به درجات خوبی هم در آن برسید. پس همه چیز بستگی به خود شما دارد. وظیفه شما در مرحله اول آگاهی و افزایش سطح علمی در این زمینه است. در این حالت موفقیت نصیب شما خواهد شد.

thefreedictionary

اشتراک گذاری

پاسخ دادن