مراحل ذکر شده در این مقاله آنقدر راحت و دقیق و حساب شده است که شما در هر شرایطی که باشید میتوانید به تمرینات ادامه دهید. مطمئن باشید که درمان یک یا دوماه طول نمیکشد و شما به نتیجه مطلوب تان میرسید .
اگر در ابتدای تمرینات چنین افکاری دارید مطمئن باشیدخیلی سریع به بهبود موارد مورد نظرتان میرسید ، زیرا در حال حاضر خیلی حالتان تحت کنترل خودتان است . در ضمن مطالبی که مطالعه میکنید طی سالها تجربه و مطالعه بر روی افراد  بی شماری به دست آمده و در اختیار شما قرار داده شده است.
اولین خصوصیتی که در هریک از مراحل ذکر شده ی این مقاله قابل ملاحظه میباشد، روش مناسبی است که قبل از توضیح هر مرحله از فعالیت ها و تمرینات قرار گرفته است تا شما را برای درک کامل مطالب گفته شده آماده سازد.شما در پایان مقاله دریافت میکنیدکه به قابلیت حل مشکلات شخصی خود به تنهایی دست یافته اید.از تمرینات گفته شده لذت ببرید.


چیزی که شما احتیاج دارید یک سری فعالیت سازنده است که با درنظر گرفتن توانایی ها و خواسته های شما کمک میکند تا راه رسیدن به آن را بیابید وبه سوی آن گام بردارید.
چگونه میتوانم بیان کنم که این تمرینات چقدر موثرند؟
این تمرینات در شما قدرت تشخیص راه مناسب را از دیگر راهها بوجود می آورد .همین تمرینات به هزاران نفر کمک کرده تا مسیر مناسب ادامه زندگیشان رابیابند.
هرکدام از ما به تنهايي داراي منبع انرژي بيکراني هستيم که براي فعاليت هاي مان مجبوريم از آن استفاده کنيم.
حرکتي که در زمينه خودشناسي مي توانيد داشته باشيددرک عميق از خود ، خواسته ها و نيازهايتان است و تنها انگيزه اي که باعث پيشرفت شما در زندگي مي شود شناخت صحيح خود و خواسته هايتان است که مي تواند راه صحيحي در پيشرفتتان قراردهد .مهمترین مشکلات تان میتواند مسائل احساسی باشد که انگیزه و خواست هر فردی را تحت تاثیر قرار میدهد.


هدف ازميانبرچيست؟


همانطوري که خواهيد ديد ميانبري براي يافتن هدف زندگي وحرکت به سوي آن شامل چهار مرحله مي باشد:
مرحله اول : آماده شويد.
مرحله دوم : منبع انرژي جديدي براي خود مهيا سازيد
مرحله سوم : آينده خود را شفافترببينيد
مرحله چهارم : ادامه کار رابراي خودآسان نماييد
هر يک از اين مراحل شامل گامهاي متعددي است که بسيار مفيد مي باشند و در خاتمه کار افرادي که با دقت و توجه مراحل را طي نموده اند راحت تر از گذشته مي توانند مشکلات زندگيشان را درک کنند .

مرحله اول: آماده شويد


مطمئن باشيد بدون تعامل و همکاري انرژي هاي ذهني و زمان نمي توانيد باعث پيشرفت انگيزه هايتان شويد. اولين گام کمک مي کنيد تا بسياري از نگراني ها و منفي گرايي ها که شايد ذهن شما را به خود مشغول کرده است از خود دور سازيد و افکار سازنده و مثبت را جايگزين نماييد .


هرگز قادر به انجام کاري نخواهيم بود مگر آنکه آنرا باور داشته باشيم.

انگیزه, یوبان


محکوميت آزادي نمي آورد بلکه عاملي براي پريشاني است

گام اول : فعاليت هاي خسته کننده را متوقف سازيد .
شايد عجيب باشد که براي شروع مجبور باشيد توجه خود را به فعاليت ها و سرگرمي هايي که تا کنون به آنها اشتغال داشتيد را کمتر سازيد و به امر ديگري مشغول شويد . هرگز خود را براي انجام کاري که دوست نداريد مجبور نکنيد زيرا اين کار باعث نابودي شما مي شود و پيشرفتي نخواهيد داشت پس بايد امواج منفي را از خودتان دور سازيد در حال حاضر بهترين کار اين است که کنترل بيشتر بر افکار و حالات خود داشته باشيد در هر حال سعي کنيد توجه خاصي به سيستم عصبي خود داشته باشيد تا با اين کار به نتيجه مطلوب که همان آرامش در کارها و ثبات در برنامه ريزي زندگيتان است دست يابيد هرگز فراموش نکنيد که از اين به بعد فعاليت و همکاري با مغزتان وظيفه اصلي شماست .
کنترل بيشتري به ذهنتان داشته باشيد و به جاي اينکه آنرا همچون غولي بسازيد اين حالت را مشوق خود بدانيد .
زمان فعالیت: از این مسئله که امواج مثبت ، سازنده و مفید از ضمیر ناخودآگاه به خودآگاه انتقال پیدا کند زیرا باعث میشود جسارت وشهامت شما تحریک شود.
جملات زير را در زندگي روزمره خودعملي سازيد :

  • باتلاش، عملکرد بهتری داشته باشید.
  • از زمان استراحت خودبخوبي استفاده کنيد .
  • براي استراحت زمان مناسبي دراختيارداشته باشيد .
  • درهرشرايط مسئوليت کارهاي خودرابه عهده بگيريد .

درحال حاضر اصلاً نياز نداريد بدانيد چه کاري صحيح است، خوب است وظايفي راکه آسانتر و لذت بخش تراست درابتداي کارانجام دهيد.
گام دوم : توانايي هايتان را با زمان هماهنگ سازيد .
اگردرزمان مناسب به فکر حل مشکلاتتان نباشيد , خيلي زودتر از آنچه فکرکنيد در شرايطي قرار مي گيريد که ديگر قادر به هيچ کاري نمي باشيد . اين کار معمول ترين عکس العمل در ميان افرادي است که توانايي لازم را براي انجام کارهاي شخصي شان ندارد . درحال حاضر مدت زمان کوتاهي را صرف انجام فعاليتهايي کنيد که در زمان نه چندان دور زمان قابل توجهي را برايتان ذخيره کند
هرگزبراي انجام کاري زمان پيدا نخواهيدکرد , اگربه زمان نيازداريد بايد آنرا خلق کنيد(چارلزبوکسن)

انگیزه, یوبان

زمان فعاليت: در دو ماه آينده تمام برنامه هايتان را دوره نماييد و زمان فراغت خود را مشخص کنيد تا بدانيد چه مواقعي بيکار هستيد , براي خود مشخص کنيد چه مدت زماني را مي توانيد به اين راهنمايي ها اختصاص دهيد , هرچه زمان و انرژي بيشتري براي اين کار صرف کنيد به نفع خودتان خواهد بود . هرگز سعي نکنيد اين برنامه را کمتر از يک هفته به پايان برسانيد , البته خيلي مهم است که در زمان تعيين شده برنامه هايتان را به پايان برسانيد , اما عجله نکنيد . بهترين راه يافتن زمان , پاسخ منفي و نه گفتن به خيلي کارها و امتناع از انجام انهاست . با برنامه ريزي کمتر و بر هم زدن خيلي از قرار ملاقات هاي بي ثمر زمان لازم را بدست آوريد . اين هنر را مديريت شخصي مي نامند .
بهترین راه یافتن زمان ،پاسخ منفی و نه گفتن به خیلی از کارها و امتناع از انجام آنهاست. با برنامه ریزی های کمتر وبر هم زدن خیلی از قرار ملاقات های بی ثمر ،زمان لازم را بدست می آورید. این هنر را مدیریت شخصی می نامند…

اگر نتوانيد راهنماي کشتي خود باشيد مطمئناً شخص ديگري مي تواند ( شرلي ريچاردسون )


مرحله دوم : تامين انرژي ابدي


اين مرحله ضمن تا زمين انرژي هاي درونيتان ، اين قدرت را در اختيارتان قرار مي دهد که طعم خوب زندگي را بچشيد و از آن لذت ببريد .
براي پيشرفت و ترقي ابتدا پاهاي سالم نياز داريد تا بتوانيد در مسير راه همراهتان باشند منبع اصلي يعني انگيزه و تفکرات مثبت ، جسم , ذهن و احساساتتان را نبايد فراموش کنيد زيرا اين موارد مخزن انرژي شما در طول مسير مي باشد که موتور حرکتتان را روشن نگه مي دارد . هدف اکثر گامهایی که در این کتاب ذکر شده است ،شارژ وتقویت درباره نیروهای درونی تان در یک زمان است .اما بر عهده شماست که چگونه و در چه زمانی از آنها استفاده کنید.


گام سوم : وجودتان را سرشار از احساسات مسرت بخش کنيد

اين گام يکي از بهترين مراحل اين کتاب است ، نه فقط به خاطر لذت و شعفي که به دنبال دارد بلکه به خاطر قدرت فوق العاده اي که در مدت بسيار کوتاه به افراد مي بخشد . هرگز خودم را از ساعاتي که احتياج به تفريح و لذت دارم محروم نمي کنم و به دليل کار و مشغله روزانه , نيازهاي اصلي زندگيم را بر هم نمي زنم حتي اگر عقيده ام اشتباه باشد . براي خود من بارها و بارها اتفاق افتاده است که در حين کار ياحتي گفتگوهاي تلفني احساس نموده ام که به آرامش و تنهايي نياز دارم ، اولين راهي که به نظرم مي رسد ، حمام معطر و آرامش بخش با روغن هاي معطر است . اين تمرين را هر وقت که مايليد درمنزل انجام دهيد و ازمحيط گرم ، مطبوع و معطرحمام منزل لذت ببريد.
هرگاه در معرض فشارهاي کاري و اجتماعي قرار مي گيرم و شرايط را غير قابل تحمل احساس مي کنم ، تصور مي کنم که بر قله کوهي در ميان ابرها نشسته ام وغذاي مورد علاقه ام را مي خورم و از اين کار نهايت لذت را مي برم و فشارهاي عصبي را از مغزم کاهش مي دهم و باعث بهبودي وضعيتم مي شوم . فراموش نکنيد که شما مقادير زيادي از اين انرژي را دراختيار داريد و بايد بدانيد که با استفاده صحيح از اين انرژي قادرخواهيد بود ، آينده خود را آنگونه که مايليد بسازيد


تزريق مقدار زيادي احساس به زندگي روزمره افراط نمي باشد بلکه انگيزه اي براي پيشرفت است . آموختن مهرباني و قدرداني ازخود بسيار مهم است زيرا وقتي به قلبمان فکر مي کنيم تنها خودمان نيستيم که مهم جلوه مي کنيم بلکه انعکاسي از کل مخلوقات جهان است که درحجم کوچکي ظاهرشده است .


زمان فعاليت
تفريح لذت بخشي را براي خود برنامه ريزي کنيد و همين امروز شروع کنيد . به طورمثال قدم زدن يانشستن برروي صندلي در پارکي که در نزديکي محل زندگيتان است و يا يک حمام گرم که آرامش شما را تامين کند . يک دوش آب سرد که احساس درونيتان را تحريک کند و احساس خوبي به شمادهد . يک ليوان آبميوه تازه با شکلات ، نيم ساعت گوش دادن به موسيقي مورد علاقه تان ، نگاه کردن به آلبوم خانوادگي يا کتابي از مجموعه عکس هاي زيبا، يکي دو هفته آينده برنامه هاي معمول زندگي خود را تغيير دهيد به سينما يا تئاتر برويد ، يک بعد از ظهر را در مزرعه اي سرسبز بگذرانيد در استخري زيبا شنا کنيد ، قايقراني کنيد و يا از صميمي ترين و عزيزترين فرد زندگيتان براي شام دعوت کنيد ، به ديدن کنسرت زنده وجالب برويد .
اين برنامه هاي جديد که تا بحال در روال عادي زندگيتان نبوده ، شايد تغييرات قابل توجهي در روحيه شما ايجاد کند يا حداقل باعث تحريک انگيزه هايتان براي يک زندگي نو با روالي جديد شود .

گام چهارم : موفقيت را به خود تلقين نماييد

آيا مي دانيد چه نقش سازنده اي در موفقيت کارهايتان داريد ؟ اگر فکر مي کنيد اين امر ذاتي و موروثي است سخت در اشتباهيد زيرا هدفمند بودن و داشتن انگيزه امري کاملا بيروني و هيچ ربطي به وراثت ندارد . ممکن است شما فعاليت هايي انجام داده باشيد که به نتيجه نرسيده باشد و تنهاخستگي آن برايتان به جا مانده باشد ، اين حالت تنها نتيجه بي انگيزه بودن و بي هدفي است که در بعضي افراد پيش مي آيد . اين گام در مورد نقش پذيري هاي جديد در زندگي است بعلاوه شايد قصد داشته باشيد در زندگي قهرمان باشيد پس ابتدا فقط لازم است که نقش آن را بپذيريد .
قهرمان زندگي خود را بيابيد و از او الهام بگيريد .
زندگي افراد موفق و مشهور به ما مي آموزد که ما هم مي توانيم زندگي مفيدي داشته باشيم زيرا بعد از گذشت زمان تنها چيزي که از ما به يادگار مي ماند ، نقش خاطرات ما برطرح زمان است .

انگیزه, یوبان

زمان فعاليت:
يک بعد از ظهر را در کتابخانه عمومي يا يک کتابفروشي سپري کنيد ، سعي کنيد زندگينامه افراد معروف را مطالعه نماييد و بهترين نکته اي که در اين کتابها به چشمتان مي خورد در جايي يادداشت کنيد و درصورت تمايل سه عنوان از اين سبک کتابها را خريداري کنيد و درهفته آينده مطالعه کنيد و ازداستانها و سرگذشت افرادي که در زمان گذشته مي زيسته اند لذت ببريد . درمورد انگيزه هاي افراد گوناگون چند صفحه اي مطالعه نماييد و سعي کنيد هرچند روز يکبار به مطالعه آنها بپردازيد .


گام پنجم : غرق درشادي ولذت شويد


اکنون دیگر زمان آن است که در ماجراجویی که برایتان اتفاق افتاده است غرق شوید . این گام وقایع مهمی را که رخ داده است ، به زمان حال منعکس مینماید . بدانيد لذتي که هم روحي و جسمي باشد , حس عجيبي در ما بوجود مي آورد که شايد براي بسياري از شما آشنا باشد . شايد بايد اين مطلب را دوباره به شما گوشزد کنم ، کارهايتان را کمي آسانتر از حد معمول فرض کنيد ، تا به راحتي قادر به انجام آن باشيد. چه با شرايط زندگيتان تغيير کنيد يا زندگي با شرايط شما مطابقت کند به هرحال باعث پيشرفت شما خواهد شد . اين حالت شامل نيرويي است که صرف مي کنيد،، صرف انرژي لازم سبب مي شود ، غدد شما آدرنالين ترشح کنند که اين هورمون موجب شادي و آرامش در شما مي شود .
افراد با انگيزه سرگذشت هيجان آوري دارند که ترس از ناشناخته ها در زندگيشان جايي ندارد .
حادثه طعم زندگي است .
زمان فعاليت :
در طول هفته آينده تغييري جزیی در برنامه روزانه تان ايجاد کنيد ، به طور مثال پنج يا شش دقيقه زودتر از خانه خارج شويد و از مناظر اطرافتان لذت ببريد، روزتان را با گوش دادن به موسيقي مورد علاقه تان آغاز کنيد ، غذاي ظهرتان را در جايي خوش منظره صرف کنيد ، کتابي جذاب که اطلاعات مفيدي به شما مي دهد مطالعه کنيد ، شب هنگام ديدن تلويزيون برنامه کانالي را تماشا کنيد که دوست داريد و اطلاعاتي که به تنهايي قادر به درک آن نيستيد از شبکه علمي و فرهنگي بدست آوريد و اماکن دوري را که نمي توانيد به تنهايي به ديدن آن برويد ، از طريق برنامه هاي مستند تماشا کنيد ، در کلاسهايي که فکر مي کنيد با ديگر برنامه هايتان متفاوت است , ثبت نام کنيد .
يادداشتي از اين نوع کارها در برنامه روزانه خود داشته باشيد و يا خواسته هاي خود را با دوستي در ميان بگذاريد تا در انجام اين فعاليتها به شما کمک کند و در لذت شما سهيم شود .
گام ششم : محيط زندگي خود را سرشار از لبخند سازيد .
با افرادي که بشاش و خوشرو هستند رابطه بيشتري برقرار کنيد و ارتباطتان را با افراد کسل کمترنماييد . ممکن است گاهی اوقات از برخوردي که با اطرفيانتان داريد ، آزرده شويد زيرا هر وقت قصد دارید باچهره اي شاداب با آنها روبرو شويد، موفق نمي شويد و باچهره اي عبوس با ديگران برخورد مي کنيد و اين وضعيت شما را از ادامه تمرينات دلسرد مي کند . روند پيشرفت را تثبيت نماييد تا در اين زمينه با خيال راحت پيش رويد و بيشتر از احساساتتان استفاده کنيدتادیگر حواستان.
امواج منفي را به ذهنتان راه ندهيد و درعوض با امواج مثبت و سازنده روح وجانتان را تغذيه کنيد .


انسان مثل کارخانه اي است که صاحب آن براي نگهداري آن بايد تلاش بسياري نمايد

زمان فعاليت:
سعي کنيد عکسهايي که در منزل داريد و آنها را روي ميزتان قرارداده ايد ، چهره هايي شاداب وخندان باشند .
با استفاده از کتابهاي آموزشي عکاسي ، يافتن سوژه هاي مورد نظرتان را بياموزيد ، اخيرا همسرم مجموعه عکسهايي از افراد مسن که لبخند بر لب دارند تهيه نموده و آنرا در آشپزخانه نصب کرده است وبا اين کار سبب تلقين روحيه شاد درخانه شده است .
کتابي از نقل قولهاي مفيد ، جوک و شعرهاي فکاهي تهيه کنيد و متن آنها را براي خانواده و دوستاني که مايليد در شادي هايتان سهيم باشند بخوانيد .
مجموعه اي از فيلمهاي شاد و کمدي تهيه نماييد و آنها را جايي در دسترس قرار دهيد تا هرزمان که احساس افسردگي نموديد به سراغ آنها برويد . سعي کنيد از فيلمهاي احساسي و درام استفاده نکنيد
گام هفتم : راههاي گرايش به افزايش نيروهاي درونيتان را بيابيد .
اگر احساس میکنید که به تنهای یا با کمک فرد دیگری میتوانید به برنامه های سلامتی خود دست یابید ، مطمئن باشید که این بدترین حالت ممکن است که برای تان اتفاق می افتد .اما دراین هنگام وظیفه شما این است برنامه مفید و کامل را جایگزین کنید
تمريناتي مناسب است که علاوه بر آماده سازي جسم و سلامت آن برنامه هايي نيز براي شور و هيجان ذهني در بر داشته باشند .(گالن)


زمان فعاليت :
برقصيد ، رقص يکي از راههايي است که شما را سرحال مي کند ، اگررقص سخت و پيچيده اي را انتخاب کنيد , باورکنيد ذهن و حتي احساساتتان را بخوبي ورزيده خواهيد کرد (تانگوي آرژانتيني و اسپانيايی تغييرات بسزايي در زندگيتان ايجاد خواهد کرد).
در آينده اي نزديک ، درروزهاي تعطيل منزلتان را به مزرعه اي سرسبز تبديل کنيد .
چند روز قبل از شروع برنامه هايتان ، آشپزخانه تان را تميز کنيد و وسايل و موادتاريخ مصرف گذشته رادور بريزيد .کابينت ها و يخچالتان را خلوت کنيد . يخچال و فريزر خودرا از مواد غذايي دلخواهتان که ضرري براي سلامتي تان ندارد ، پر کنيد .
يک ظرف بزرگ سالاد ميوه با سبزيجات تازه تهيه نماييد .
وسايل موردنياز ورزش يوگا ، رقص و فيلمهاي آموزشي و تمرينات کششي را تهيه کنيد و با آنها تمرين کنيد .
خود را با ورزشها يا تحرکي در خارج از منزل مانند : اسب سواري ، قايقراني و شنا سرگرم کنيد .
تعدادي روغن خوشبو با رايحه درماني خريداري کنيد . روغن هايي مانند : اوکاليپتوس ، سنبل ريحان و نعناع تاثير بسزايي در آرامش اعصاب دارند .
چند سي دي آموزشي براي آرامش ذهني خود تهيه نماييد .
تعدادي حوله کرکي و لباسهاي نرم که از پوشيدن آنها احساس رضايت مي کنيد , تهيه کنيد .
نزديکترين و عزيزترين فرد زندگيتان را درآشپزي با خود همراه سازيد و در پختن غذاي مورد علاقه تان از او کمک بخواهيد .
اين کارها بهترين تمرينات شخصي است که مي توانيد زمان تنهايي آنها را انجام دهيد .

گیل لیندن فیلد

اشتراک گذاری

پاسخ دادن