عزت نفس را می‌توانیم به عنوان سیستم ایمنی «خودآگاهی» خود در نظر بگیریم. عزت نفس بدین معناست که شما در خود، صلاحیت و توانمندی مقابله با چالش‌های زندگی را ببینید. همچنین عزت نفس شامل این احساس است که شما خود را برای رسیدن به خوشبختی شایسته بدانید.

عزت نفس، همچون سیستم ایمنی بدن یک ویژگی ذاتی است که ما برای رسیدگی به مشکلات زندگی‌مان به آن نیاز داریم. اجازه دهید مفهوم عزت نفس را با یک مثال توضیح دهیم.

کلسیم باعث قوی‌شدن دندان‌ها و استخوان‌های ما می‌شود. وجود کلسیم برای داشتن یک بدن سالم ضروری است. به همین ترتیب عزت نفس نیز برای داشتن روان سالم حیاتی است. ما صرفاً به دلیل کمبود کلسیم نمی‌میریم. ولی ادامه زندگی برای ما به طور چشمگیری سخت می‌شود. همین مسأله برای عزت‌نفس نیز صادق است؛ ما برای زنده‌ماندن به آن نیاز نداریم، ولی نمی‌توانیم بدون آن راحت زندگی کنیم.

عزت نفس یک نیاز بنیادی انسان است

عزت نفس، یک نیاز بنیادی انسان است که در مواجهه با سختی های زندگی به کمک ما می آید. برای دست یابی به عزت نفس و حس خوشبختی در زندگی باید 6 ستون عزت نفس را در خود تقویت کنیم: 1- زندگی آگاهانه 2- پذیرش خود 3- مسئولیت پذیری نسبت به خود 4- ابراز وجود 5- زندگی هدفمند 6- یک پارچگی شخصی

کتاب شش ستون عزت نفس نوشته ناتانیل براندن، در مبحث عزت نفس فردی، خبره و صاحب سبک است. او در این کتاب، نکات و مطالب با ارزشی را درباره طرز برخورد، انگیزش و عزت‌نفس، بیان نموده است و در نتیجه‌گیری خود از این موضوعات، رابطه بین این موارد را با احساس رضایت درون، داشتن روابط مثبت و در نهایت داشتن یک زندگی شاد‌تر، نشان داده‌است. این خلاصه کتاب صوتی در یوبوک با دقت زیادی انتخاب و فراهم شده است. با یوبوک همراه باشید.

, یوبان

همراه عزیز؛ این یک محتوای ویژه است
برای مشاهده این مطلب وارد حساب کاربری خود شوید.

ثبت نام اکانت جدید

سطح اشتراک خود را انتخاب کنید.

اشتراک گذاری

پاسخ دادن