مقایسه خود با دیگران یک دستورالعمل برای ناراحتیه، مگر اینکه شما در جهان بهترین باشید. مهمترین چیزهای زندگی درونی است نه بیرونی. این کلیپ انگیزشی در مورد مقایسه خود با دیگرانه و اینکه چرا نباید خودمونو با دیگران مقایسه کنیم.

وارن بافت می گه:

سوال اصلی این است که مردم چگونه رفتار می کنند

وارن بافت

برای بیان این مسئله بافت اغلب یک سوال ساده می پرسه: آیا شما ترجیح می دهید بزرگترین عاشق جهان باشید، اما همه فکر کنند شما بدترین عاشق جهان هستید؟ یا ترجیح می دهید بدترین عاشق جهان باشید اما همه فکر کنند شما بزرگترین عاشق جهان هستید؟

گاهی اوقات مقایسه خود با دیگران مربوط به چیزی ژنتیکی است، مانند اینکه آرزو می کنیم قد بلندی داشته باشیم، اما بیشتر اوقات مربوط به کاری است که شخص مقابل قادر به انجام آن است و ما آرزو می کنیم آن را انجام دهیم. شاید فلان آدم گزارش های بهتری از شما بنویسه. این مقایسه گاهی انگیزه آوره و گاهی ویرانگره.

مقایسه خود با دیگران, یوبان

شما می تونید هر چیزی باشید، اما نمی تونید همه چیز باشید

وقتی خودمون رو با دیگران مقایسه می کنیم، اغلب بهترین ویژگی های اون ها رو با ویژگی های متوسط خود مقایسه می کنیم. مثل این است که راست دست باشید و بخواهید با دست چپ خود ساز بزنید. ما نه تنها می خواهیم به طور طبیعی بهتر از آنها باشیم ، بلکه درک ناخودآگاه این که مانند اون ها نیستیم، اغلب خود ویرانگری می شه.

تا الان اگه این کار رو انجام دادید چه نتیجه ای ازش گرفتید؟

دیگران برای این ویژگی اشتباه شخصیتی چقدر زمان میذارن؟ با مقایسه کردن کیلومترها از اهدافتون جا میمونید.

آدم باید بعضی اوقات صافِ صاف خودش باشه. این مدلی اگه باشی بهره وری بیشتری از زندگی خواهی داشت. متاسفانه مقایسه کردن هزاران ساله که داره در تمام دنیا هر روز انجام میشه. با این همه پیشرفت تکنولوژی و افکار حیفه که وقت بذاری برای مقایسه کردن.

سرگردانی در زندگی از چند علت به وجود میاد، یکی از همین علل سرگردانی مقایسه کردنه. تجربه نشون داده با مقایسه کردن بسیار از انرژی ای که انسان رو به کمالات و اهدافش میرسونه رو میسوزونه و بجاش حسرت و یا افکار سرگردان جایگزین میشه.

به دنبال مقایسه خود با دیگران نباشیم و فقط تلاش کنیم

ما فقط وظیفه داریم تلاش کنیم. تمام زورمون رو میزنیم. هر کاری از دستمون برمیاد انجام بدیم و نگران نتیجه نباشیم.

در واقع ما باید فارغ از نتیجه باشیم و بازی کنیم. یادمون باشه که ما خودمون رو با کسی نباید مقایسه کنیم ولاغیر!

امروز خودمون رو با دیروزمون. دستاورهای امسالمون رو با دستاوردهای سال گذشتمون. هیچ کسی حق نداره خودش رو با دیگران مقایسه کنه. چون این یک مبنای غلط مقایسه کردنه!

هر کسی یک استعدادی داره. هر کسی یک توانمندی داره. هر کسی یک ظرفیت و شرایطی داره.
بنابراین مقایسه کردن خودتون با دیگران کار کاملا ً اشتباهیه.

چه با آدمهایی که پایین تر از خودتونن؛ چه با آدمهایی که بالاتر از خودتونن. خودتونو فقط با خودتون مقایسه کنید. فارغ از نتیجه باشید و بازی کنید.

این کلیپ انگیزشی رو از دست ندین.

اشتراک گذاری

پاسخ دادن