کوچینگ یک فرآینده که به آدمها و به سازمان ها کمک می کنه تا به هدف هاشون دست پیدا بکنن. به عبارتی یک نفر در نقش کوچ در کنار این افراد و شرکت ها قرار می گیره تا بهشون کمک کنه موانع رو کنار بزنن. از چالش ها عبور کنن تا به هدف هایی که از قبل طراحی شدن دست پیدا کنن.

حضور کوچ برای موفقیت یک انسان کاملاً ضروری و الزامیه. همچنان که می بینید اغلب ثروتمند های دنیا و اغلب کارآفرین ها از این ظرفیت استفاده می کنن.

سازمان های پیشرو، اون هایی که لیدر بازار های خودشون هستن. از پتانسیل و ظرفیت کوچینگ استفاده می کنن و این یک چیز کاملاً بدیهی و طبیعیه.

بنابراین اگر شما هدف بزرگی توی ذهنتون دارین، در کسب و کارتون می خواید که به نقطه خاصی برسید. به جایگاه خاصی دست پیدا کنید. یا یک زندگی خوب رو تجربه کنید و احساس رضایتمندی و خوشبختی داشته باشید. باید یک کوچ انتخاب کنید و از ظرفیت این کوچ نهایت استفاده رو ببرید.

این روز ها حضور یک کوچ در کنار کسب و کار، برای رسیدن به موفقیت و حضور یک کوچ در کنار یک فرد برای رسیدن به قله آرزوها کاملاً ضروریه.

کوچینگ, یوبان

کمک های کوچ به شما

  • کوچ به شما کمک می کنه تا انرژیتون رو ذخیره کنید، کمک می کنه که آزمون و خطا نکنید.
  • کوچ به شما کمک می کنه تا هزینه هاتون رو دور نریزید و زمانتون رو ذخیره کنید.
  • کوچ بهتون کمک می کنه، سرمایه هاتون رو به درستی به کار بگیرید، فرآیندیه که موفقیت شما رو تضمین می کنه.
  • کوچ به شما کمک می کنه تا سریع تر به دست آورد مورد نظرتون دست پیدا کنید.

بنابراین حضور کوچ به این اندازه مهم و الزامیه. کسی نمیتونه این نقش پر رنگ رو در توسعه و رشد نادیده بگیره.

کوچینگ, یوبان

حضور کوچ صد در صد الزامیه.

کوچینگ انواع مختلفی داره که احتمالاً به بعضی از واژه های اون آشنا هستین. مثل بیزینس کوچینگ، لایف کوچینگ، اسپورت کوچینگ، پرسنال کوچینگ، هلس کوچینگ، کوچینگ سلامتی، کوچینگ فردی، کوچینگ زندگی و کوچینگ کسب و کار و البته انواع دیگه ای از کوچینگ. به عبارتی این ظرفیت در تمام زمینه ها قابل به کار گیری هست.

کوچینگ از نظر تاریخی

این واژه شاید حدود چهار یا پنج ساله که وارد فرهنگ لغت ما شده و ما به شکل عمده از اون استفاده می کنیم. تقریبا چهل یا پنجاه ساله که در دنیا به رسمیت شناخته شده و از اون بهره لازم رو می برن. البته قبل از این چهل پنجاه سال هم وجود داشته ولی به این اندازه رسمی و سازمان یافته نبود، که یک مراکزی تأسیس بشن که کارشون برای پرورش کوچ باشه.

مرتبط: تاریخچه بیزینس کوچینگ

اغلب ثروتمند های دنیا، اغلب کسانی که در لیست بهترین های دنیا در زمینه کاری خودشون قرار دارن، از ظرفیت کوچ، یک مرشد و یا یک مربی استفاده کردن. شاید حضورشون به این اندازه رسمی نبوده، اما حضورشون در زندگی کاملاً محسوس و ملموسه و اثرات خودش رو گذاشته.

همین حالا آدم هایی مثل آنتونی رابینز که یک اسطوره در بین سخنرانان انگیزشیه، یک کوچ داشته باشه.

دارن هاردی و جک کنفیلد و هر آدم موفقی در هر جای دنیا که می شناسید، از ظرفیت یک کوچ و یا چند کوچ استفاده می کنن. یعنی کوچینگ کسب و کار یک ماجراست و لایف کوچینگ یک ماجرای دیگه ست.

استفاده از ظرفیت کوچینگ

کوچینگ, یوبان

لازم نیست که شما خیلی زور بزنید تا بتونید حضور یک کوچ رو درک کنید. یا حتی یک نفر بخواد که شمارو متقاعد کنه که از ظرفیت کوچینگ استفاده کنید. چون این یک مسئله کاملاً بدیهی و کاملاً طبیعی و منطقیه.

شما اگر بخواید به دستاورد های بیشتری برسید باید برای خودتون کوچ انتخاب کنید.

همونجوری که من میگم فسی بیلیتی استادی Feasibility Study و فرم های اف اس FS  کاملًا ضروری هستن. توضیح دادیم توی دوره های کسب و کار (دوره ویژه کسب و کار توسط یوسف شکیبان در سایت یوبان) که چه جوری شما باید از این ظرفیت ها استفاده کنید.

بیزنس مدلتون، بیزنس پلنتون، مارکتینگ پلنتون، سلف پلنتون هر کدوم از این ها یک ضرورته. اما در کنار همه ی این ها حضور یک کوچ هم ضروریه.

یعنی وقتی داریم بیزنس مدل می نویسیم بدونید که باید یک جایی نقش کوچ رو علامت زده باشیم. حضورش رو تعریف کرده باشیم و ازش استفاده کنیم.

مرتبط: آشنایی با فرآیند بیزینس کوچینگ

اما تا قبل از این احتمالا شما واژه کوچ رو توی میادین ورزشی شنیدین. کنار توشک و تاتامی، کنار رینگ ها می بینید که یک نفر ایستاده و فرایتر و تیم رو راهنمایی میکنه. با شناختی که کوچ از افراد، تیم و یا اون مبارز داره، نقاط ضعف طرف مقابلش و حریفش، چالش های موجود رو شناسایی میکنه. مدام در حال راهنمایی کردنه. راه رسیدن به مدال و قهرمانی رو نشون میده. تذکر میده و خیلی هم جدی در حال راهنمایه.

واژه کوچ از کجا برگرفته شد

آدم هایی که ورزش رو به طور حرفه ای دنبال می کنن می دونن که نقش یک کوچ توی اون کش و قوس و کشمکش مسابقه، اونجایی که تو درون رینگی. اونجایی که تو با یه حریف واقعی سرشاخ شدی چقدر مهمه و چطور می تونه نتیجه رو عوض کنه.

همچنان که ما می پذیریم اگه کسی می خواد قهرمان یک رشته ورزشی بشه. اگه یک تیمی می خواد که یک مدال یا کاپی رو بدست بیاره. باید یک مربی و یک کوچ حرفه ای داشته باشه. بدون کوچ رسیدن به این هدف ناممکنه، توی کسب کار هم همینطوره و ما باید این رو بپذیریم.

نقش ضروری کوچ

ما می پذیریم که فلان شخص چون مربی خوبی داشت. چون خوب کوچینگ رو درک کرد و از ظرفیتش استفاده کرد قهرمان شد. باید توی کسب و کار هم بپذیریم که اگر می خوایم قهرمان بشیم. به قله آرزو هایی که برای خودمون ترسیم کردیم دست پیدا بکنیم. باید از یک کوچ بامهارت و باسابقه، از یک کوچ با دانش و تجربه استفاده کنیم.

بنابراین باید تمام تلاشتون رو به خرج بدید که یا مراکز کوچینگ حرفه ای یا یک کوچ حرفه ای رو انتخاب کنید. ازش استفاده ببرید و از نیروی عظیمی که در کنارتون قرار میگیره تا پله پله شما رو راهنمایی کنه استفاده کنید.

کوچینگ, یوبان

کوچ ها هم نقش مربی آموزشی رو برای شما بازی می کنن و هم جایی که شما درگیر چالش میشید با راهنمایی شما رو به مقصد امنتون می رسونن. هیچ کدوم از این حرف ها شعار نیست، واقعیت هاییه که همه دارن تجربه میکنن.کوچ می تونه یک انقلابی رو در وضعیت شما به وجود بیاره.

پیشنهاد: بهترین بیزینس کوچ برای شما چه کسی است؟

دستاوردهای شگفت انگیزی رو کسب می کنید اگه از حضور یک کوچ حرفه ای بهره مند باشید.

بنابراین بپذیرید بحث بیزینس کوچینگ و بحث لایف کوچینگ دو تا مبحث کاملاً ضروری برای رشد و توسعه افراد و کسب و کارها.

یک نکته بسیار مهم در کوچینگ بیزینس و لایف

اما یک بحثی اینجا وجود داره و اونم اینه که، بیزنس کوچینگ و لایف کوچینگ کاملاً در هم تنیده شدن. یعنی نمیشه از هم جداشون کرد. چون من معتقدم یک بیزنس من خوب یک مَن خوب و یا یک وٌمَن خوبه. یعنی شما نمی تونید از یک آدمی که هنوز تکلیفش با خودش روشن نیست انتظار داشته باشی که توی کسب و کار هم خوب عمل کنه. فرمول ها رو خوب دریافت کنه و خوب عمل کنه و به دستاوردی برسه. آدم هایی که هنوز تکلیفشون با خودشون مشخص نیست، توی بازی زندگی بازنده ان. نمی تونن توی بازی کسب و کار برنده باشن، این یک اصله.

ممکنه یک موفقیت مقطعی رو به دست بیارن. اما مطمئن باشید که این موفقیت ها پایدار نیستن. مطمئن باشید که اون ها هیچ وقت احساس رضایتمندی رو توی زندگیشون درک نمی کنن.

 به همین دلیله که می بینیم یک فردی پولدار هست، اما احساس خوشبختی نداره. پولدار هست، خونه و ماشین  و همه نوع امکاناتی داره، اما احساس خوشبختی نمی کنه.

به همین دلیله که شما می بینید یک نفر از دور به تمام آن چیزی که برای شما رویاست دست پیدا کرده، اما خودکشی میکنه. شما می بینید آدم هایی رو که به همه موفقیت های مالی دست پیدا کردن اما از زندگیشون هیچ لذتی نمی برن.

پس بپذیرید در هر دو صورت، چه ابتدای راه برای رسیدن به موفقیت و چه بعد از رسیدن به موفقیت شما باید از ظرفیت لایف کوچ استفاده کنید.

پیشنهاد: بیزنیس کوچ کیست؟

آدم هایی که روش زندگی کردن رو به شما یاد بدن و در چالش های زندگی همراه شما باشن. بهتون کمک کنن تا این انرژی درونیتون بیدار بشه و ظرفیت و قدرت درونیتون به کار گرفته بشه.

نقش مهم کوچ بیدار کردن انرژی درونی شماست

نقش مهم کوچ اینه که با استفاده از قدرت خودتون و بیدار کردن انرژی درونی خودتون شما رو به موفقیت می رسونه. چون می دونه آدمی که این آرمان بلند رو انتخاب کرده. آدمی که این ایده بزرگ رو توی ذهنش داره پرورش میده و می خواد به هدف بزرگی دست پیدا بکنه، حتما ظرفیتش رو هم داره.

این به طور اتفاقی توی ذهن آدم ها رخ نمیده. اینکه یک نفر تارگت بزرگی رو انتخاب بکنه. اینکه یک نفر بخواد کن فیکون بکنه و انقلابی رو در یک حوضه ای به پا کنه.

هر آدمی این ظرفیت درونی رو به تناسب استعداد های که بهش دادن داره و کوچ به کمک ظرفیت خودتون شما رو به خواسته هاتون می رسونه.

درسته که کوچ با مشاور فرق می کنه، اما یک کوچ صد در صد باید جامع الشرایط باشه. یعنی هم باید بتونه که مشاوره بده هم جایی که لازمه آموزش بده یا مسیر های آموزشی رو نشون بده. جایی که شما درگیر بحران ها میشید، راهنمایی بده و کمک کنه تا از سد موانع عبور کنید.

پس بپذیرید که اگر می خواید توی کسب و کارتون موفق باشید، باید توی زندگی هم نقشتون رو به درستی ایفا کنید.

لایف کوچینگ و بیزنس کوچینگ باهم معنا پیدا میکنن

لایف کوچینگ و بیزنس کوچینگ مکمل همدیگه ان و در کنار هم مفهوم پیدا می کنن. اثرشون رو در کنار همدیگه توی زندگی و کسب و کارتون شاهد خواهید بود. کوچ های مختلفی می تونن این وظایف سنگین رو به عهده بگیرن، نه لزوماً یک نفر، در نقش لایف کوچ و بیزنس کوچ.

با این حال ما می خوایم به اهمیت و ضرورت بیزنس کوچینگ و لایف کوچینگ توی زندگی برسیم و این رو به عنوان یک ضرورت درک کنیم و بپذیریم و این تبدیل بشه به باور ما تا بتونیم از این ظرفیت نهایت استفاده رو ببریم.

اما سوالی که ممکنه برای بعضی ها پیش بیاد اینه که تمام آدم های موفق دنیا کوچ داشتن؟ و قبل از اینکه بحث کوچینگ مطرح بشه این افراد چطور موفق می شدن؟

کوچ به شما کمک میکنه که شما در زمان کم تری به دستاورد های بیشتری برسید.

کوچ، نقش یک مرشد

اینطور نیست که بدون کوچ امکان رسیدن به موفقیت وجود نداشته باشه اما بدون کوچ کارتون سخت تر و پیچیده تره و بدون شک با چالش های بیشتری مواجه می شید چون کوچ ها افرادی هستن که مسیر ها رو از قبل طی کردن و درکنار افراد دیگه هم بودن و به اون افراد هم کمک کردن و با چالش ها و پیچ و خم ها آشنا هستن و مسیر رو به خوبی می شناسن به همین دلیله که می تونن تسهیلگر و کمک کننده باشن.

کوچینگ, یوبان

اما می دونم که هر آدم موفقی از قبل تا الان توی زندگی کسی رو داشته که از اون شخص راهنمایی و مشاوره بگیره، و کمک و حمایتش رو داشته باشه و به دستاورد بزرگی رسیده باشه.

آدم هایی که توی صد سال گذشته کارهای بزرگی انجام دادن و دستاورد های بزرگی رو تجربه کردند. توی زندگی نامه هاشون به حضور آدمی که در زندگیشون موثر بوده اشاره کردن و چقدر اون افراد کمک کننده بودن و خودشون رو مدیون اون افراد می دونن.

امیدوارم که این مبحث برای شما جالب بوده باشه و اگر جایی کم و کاستی احساس کردید با ما درمیون بزارید تا بتونیم این مبحث رو بازتر کنیم، گسترش بدیم و استفاده بیشتری از این ظرفیت ببریم، یوبان باشید.

در مورد کوچینگ مقالات و آموزشهای کوتاه تصویری و صوتیِ متعددی در سایت آکادمی یوبان و همچنین پیج اینستاگرام این آکادمی به زبان فارسی و ترجمه شده از مقالات و … موجود می باشد.

اشتراک گذاری

پاسخ دادن