یک کسب و کار با برنامه ریزی، استراتژی مناسب، ارتباطات قوی، استفاده از منابع درست، مواد و ماشین آلات و اهداف کوتاه مدت و بلند مدت، به موفقیت می ‌رسد. برای حفظ کسب و کارتان باید رویکردهای آینده نگرانه داشته باشید. به علاوه در کنار حفظ مشتری های قبلی، برای جذب مشتری های جدید تلاش کنید. با رعایت تمامی این موارد سهم شما در بازار افزایش پیدا می کند و شاهد توسعه اقتصادی کسب و کارتان خواهید بود.

مدیریت درست و قوی یک کسب و کار در واقع همان کلید موفقیت شغل شما است. در ادامه به ۷ نکته مهم برای مدیریت کسب و کار اشاره می ‌کنیم.

ارتباطات قوی و موثر بسازید

, یوبان

کلید موفقیت هر کسب و کاری ارتباطات است. به عنوان یک مالک کسب و کار، باید ارتباط مناسب با دیگران برقرار کنید و بهترین نتیجه را برای شغلتان به وجود آورید. ارتباط مستقیم یکی از موثرترین روش های ارتباطی است. در ارتباط مستقیم پیام به طور واضح انتقال داده می شود. همچنین احساس اعتماد، مسئولیت و تعلق در کارمند به وجود می آید. به علاوه باعث میشود که کارمندانتان بیشتر تلاش کنند و در نتیجه کسب و کار شما رونق پیدا می کند.

ارتباط یک روند دو طرفه است. هنگام بحث درباره طرح و استراتژی های شغلتان همه کارمندانتان با هم برابر هستند. این به این معنی است که همه باید درک یکسانی از طرح و نحوه اجرای آن داشته باشند.

به موقع ایده پردازی کنید

ایده پردازی برای کسب و کارتان یعنی از تمامی کارمندانتان ایده بگیرید. اگر بخواهید تنها از ایده های خودتان استفاده کنید و یا از یک یا دو کارمند سوال کنید موفقیت چندانی به دست نمی آورید.

, یوبان

شرکت های بزرگ تیم های مختلفی در سطوح متفاوت دارند. بنابراین هر یک از تیم ها ایده های خود را بیان می کنند و سپس این ایده ها را در اختیار مدیر می گذارند. در کسب و کارهای کوچک، مدیر با همه کارمندان جلسه ای برگزار می کند و در آن جلسه هر یک از آن ها ایده های خود را می گویند.

بهترین قسمت ایده‌پردازی این است که نظرات خود را بیان می کنید، بدون اینکه مورد قضاوت دیگران قرار بگیرید. البته باید پشت ایده ها و نظرات شما منطق باشد. با این کار ایده های ابتکاری و جدیدی توسط همه کارمندان را به دست می آورید. در این میان کارمندان یا باتجربه هستند یا تازه کار، اما هر یک از آن ها احساس اعتماد به نفس بیش تری می کنند و برای پیشرفت شرکت و کسب و کار شما با تلاش بیش تری کارهایشان را انجام می دهند.

به روز باشید

برای پیشبرد اهداف و پیشرفت کسب و کارتان، حتماً باید به روز و انعطاف پذیر باشید. کسب و کاری که با توجه به تغییرات بازار و جهان، به روز رسانی نشود، پیشرفت نمی کند. شما باید با آخرین روندهای بازار آشنا باشید و با آن ها سازگاری کنید که بتوانید از عهده تقاضای مشتریان یا مصرف کنندگان برآیید.

بنابراین حتماً باید در کسب و کارتان تغییر ایجاد کنید. این تغییرات باید در فناوری، خط تولید، الگوی تقاضای مشتری و هر چیزی که بر تجارت شما تاثیر دارد اتفاق بیفتد. مشاغل کوچک یا کسب و کارهای بزرگ، فرقی نمی کند، همه باید یک تجارت انعطاف پذیر و پویا داشته باشند. کارمندان و نیروهای شما باید با روندهای جدید آینده یا فناوری های به روز آشنا باشند. به عنوان یک مدیر وظیفه دارید آن ها را نسبت به تغییرات بازار آموزش دهید.

با ایجاد یک محیط پویا به خواسته ها و نیاز مصرف کنندگان پاسخ درست می دهید و با فناوری به روز شده کسب و کارها همسو می شوید. تکنولوژی تجارت در دنیای امروزی بسیار پیشرفته است. بنابراین به روز بودن و اطلاع از تغییرات تکنولوژی همیشه بهترین راه حل ها را به شما ارائه می دهد.

مسئول همه کارها نباشید

کسب و کار زمانی ثمربخش است که شما اختیارات و مسئولیت ها را به کارمندان خود واگذار کنید. در واقع باید بین «ریاست» و «مسئولیت» تعادل برقرار شود. یک مدیر همیشه باید مسئولیت ها را بین کارمندان خود تقسیم کند زیرا یک شخص نمی تواند همه کارها را انجام دهد. پس اگر مدیر به علت فشار کاری زیاد، مسئولیت ها کارها را به خوبی پیش نبرد، در کل سیستم خلل ایجاد می شود. فردی که مسئولیت کاری را دارد باید در قبال هرگونه تعهد، اعتماد، بدهی و عدم تطابق بین آن چیزی که انتظار می ‌رود و آن چیزی که انجام داده است، پاسخگو باشد.

سعی کنید به شخصی که مسئولیت واگذار می کنید، اختیاراتی نیز بدهید. با این کار کارمندان شما این قدرت را دارند که در شرایط مورد نیاز تصمیم‌گیری کنند. به علاوه نیازی ندارند که برای یک تصمیم کوچک از این و آن سوال بپرسند و تایید آن ها را بگیرند. کارمندتان با این کار، اعتماد به نفس بیش تری به دست می آورد، به همین ترتیب تلاش می کند که روز به روز پیشرفت کند و رضایت شما را جلب کند.

, یوبان

برنامه ریزی درست فراموش نشود

برنامه‌ریزی یک هنر است و باید آینده نگرانه و هدف گرا باشد. یک تاجر موفق باید ۲ تا ۳ برنامه مشخص داشته باشد که اگر در شرایط اضطراری یکی از آن ها جواب نداد، موارد بعدی در حل مشکل به او کمک کنند. همیشه باید یک برنامه جایگزین داشته باشید.

بهترین روش برای مدیریت موثر یک کسب و کار برنامه‌ریزی درست است. در واقع شما باید یک استراتژی مشخص برای تجارت خود در نظر بگیرید. استراتژی شما باید روی نتایج مثبت و منفی متمرکز شود. به بیان دیگر استراتژی، بیش از هر چیزی باید شما را برای شکست آماده کند، زیرا اکثر مشاغل در روزهای اولیه شروع کار شانس موفقیت کم تری دارند.

 • چرخش بهتر کار ها در زمان و مرحله مناسب
 • ساده سازی روش های تجاری کسب و کارتان و آسان تر کردن مسیر موفقیت
 • درک بیش تر کارکنان از وظایف خود جهت پیشبرد اهداف تجاری
 • بررسی وضعیت تمامی مراحل جهت اطمینان از موفقیت آمیز بودن آن ها
 • افزایش بازدهی و بهره وری با حذف مراحل مشکل ساز
 • هزینه های کم تر به دلیل کارکنان کم تری که برای هر پروسه انتخاب می ‌شوند

هیچگاه به تنهایی کار نکنید

برای کسب و کارتان یک تیم تشکیل دهید. تیم شما گروهی از افراد در زمینه های مختلف، با تجربه، دانش و روند فکری متفاوت است. یک تیم درست و کارآمد تاثیر زیادی در کسب و کار شما دارد. در واقع عملکرد کارمندان و مدیران تاثیر زیادی بر روی موفقیت یک تجارت دارد. اگر کارمندان و اعضای تیم شما درست کار کنند، قطعاً نتایج بهتری به دست می آورید. رضایت مشتری و شهرت یک شرکت را اغلب تیم های درست و کارآمد به وجود می آورند.

اعضای تیم یک هدف مشترک و واحد دارند و هر کدام به نوبه خود برای پیشبرد تجارت شما تلاش می کنند. البته ناگفته نماند که دستیابی به چنین موفقیت ‌هایی تنها برای تیم ‌هایی امکان‌پذیر است که در آن ها همکاری، درک متقابل، ارتباط سازنده و جو مثبت بین اعضای تیم وجود دارد.

ممکن است تصور کنید که ایده های مختلف در یک تیم باعث ایجاد تعارض شود اما یک تیم قدرتمند، انسجام را بین اعضای خود ایجاد می کند و این تفاوت ها را به فرصت تبدیل می کند.

چهار عنصر تجارت موفق را به کار بگیرید

یک تجارت موفق دارای چهار عنصر نیروی انسانی، مواد مورد نیاز، پول و سرمایه و ماشین آلات و تجهیزات است.

نیروی انسانی

نیروی انسانی شامل کارمندان، کارگران، سهامداران، خرده‌فروشان، مشتریان و همه افرادی است که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم با کسب و کار شما در ارتباط هستند. به عنوان یک مدیر وظیفه دارید که از نیازها و تقاضای هر یک از این منابع انسانی مراقبت کنید زیرا بخش مهمی از تجارت شما وابسته به این اشخاص است.

مواد مورد نیاز

دومین عنصر مهم در کسب و کار شما مواد است. این مواد شامل مواد اولیه، محصولات در حال تولید، محصولات نهایی و خدمات است. مدیریت تولید محصولات و مواد یک اصل مهم در تجارت است زیرا محصولات اولیه در مورد چگونگی ارائه محصولات نهایی به مصرف کنندگان تصمیم می گیرد.

پول و سرمایه

سومین عنصر مهم و تاثیر گذار پول و سرمایه است. یک تجارت با استفاده درست از سرمایه و مدیریت آن شروع می شود. پول و سرمایه عامل اصلی گسترش تجارت و محصولات است. یک تجارت موفق و موثر باید یک منبع مالی قابل اعتماد داشته باشد و همچنین مدیر آن باید روابط درست و دوستانه خود را با منابع مالی مانند بانک ‌ها، موسسات مالی و سهامداران حفظ کند.

ماشین آلات و تجهیزات

آخرین عنصر یک تجارت موفق، فناوری، تجهیزات و ماشین آلات است. هر کسب و کاری باید برای ادامه حیات و پیشرفت خود به روز و از تغییرات در روند بازار و تکنولوژی با خبر باشد. به علاوه باید کارکنان و کارمندان خود را با توجه به جدیدترین فناوری ها و تغییرات در بازار آموزش دهد. به عنوان یک تاجر موفق باید زودتر از زمان حرکت کنید که بتوانید در صدر بازار قرار بگیرید و معیاری برای دیگر شرکت ها باشید.

توانایی مدیریت کسب و کار یک شبه اتفاق نمی ‌افتد

یادگیری مدیریت موثر کسب و کار، مهارتی نیست که یک شبه اتفاق بیفتد. یک مدیر موفق باید دانش کافی در مورد صنعت خود داشته باشد و همچنین شیوه های عمومی تجارت و مهارت های مورد نیاز برای پیشبرد کسب و کار را بداند.

موفقیت در تجارت در واقع یک فرآیند یادگیری است که در آن شیوه ها و رویکرد هایی که استفاده می کنید در طول زندگی حرفه ای شما تغییر می کند و به روز رسانی می شوند.

در هر صورت مدیریت کسب و کار اصول ثابتی مانند توانایی ایجاد انگیزه، هدایت کارمندان، افزایش رشد تجارت، پیشبرد کارها و پیروی از قوانین این حوزه را شامل می شود.

اهمیت مدیریت زمان در کسب و کار

“زمان جوهر زندگی است”. مدیریت زمان یکی از از عنصر های مهم برای موفقیت در کسب و کار و تجارت است. مدیریت زمان در کسب و کار شامل برنامه ریزی برای شروع کار تا اجرای تمامی مراحل است. بعلاوه با این کار نتایج بهتری نیز حاصل می شود:

 • یک برنامه موثر و کاربردی نتایج عالی را با حداقل استفاده از منابع به وجود می آورد.
 • بودجه را نه تنها برای اجرای برنامه و عملکردهای روزانه تجارت بلکه برای هرگونه فعالیت پیش بینی نشده و نامشخص تنظیم می کند.
 • منابع مناسب را به فعالیت های مختلف اختصاص می ‌دهد.
 • استراتژی های موثر، تحقیقات در بازار، تبلیغات، ارتقا فروش و خدمات پس از فروش را در بر می ‌گیرد.
 • به شما کمک می کند که نسبت به تغییرات بازار آگاه باشید و خود را به روز رسانی کنید.
 • می توانید در خطوط تجاری جدید یا ساخت استراتژی های تازه سرمایه گذاری کنید.

برای انجام تمام فعالیت ‌های بالا نیاز به مدیریت زمان دارید در غیر این صورت تجارت شما نه تنها پیشرفت نمی ‌کند بلکه ممکن است با شکست روبرو شود.

هرگز فراموش نکنید

“کارآفرینان هرگز ساعت کافی در روز ندارند بنابراین بسیار مهم است که وقت خود را به طور کامل بهینه سازی کنید”. تمام نکات ذکر شده به یک صاحب کسب و کار کمک می کند که تجارت خود را به طور عالی و کارآمد مدیریت کند، در نتیجه با کسب سود بیش تر و افزایش مشتری نتایج فوق‌العاده ‌ای بدست می آورد.

اشتراک گذاری

پاسخ دادن