چه چیزی باعث می‌شود که سخنران ها یک خط از سخنرانی را بهتر به یاد بیاورند؟ چرا بعضی از سخنران ها در طول زمان ماندگار می‌شوند. در صورتی که بعضی از آنها پس از اندکی، فراموش می شوند. پاسخ فن بیان است. با استفاده درست از دستگاه های فن بیان می توانید ماندگاری سخنرانی خود را چندین برابر کنید.

ممکن است تعجب کنید که فن بیان باعث این همه تحول می شود. حتی ممکن است بپرسید فن‌بیان چه معنایی دارد؟ فن بیان زبان ساده ای است که برای تاثیر گذاشتن و متقاعد کردن مخاطبان طراحی شده است.

با این وجود عناصر سازنده فن بیان قوی و سخنرانی های عالی را اصطلاحات فن بیانی می نامند. ابزارهای فن بیان ترفند هایی هستند که می توانید با استفاده از آنها زبان خود را به یاد ماندنی و قدرتمندتر کنید، تا تاثیر بیشتری بر خواننده بگذارید.
سه وسیله فن بیان وجود دارد که برایتان خواهیم گفت. آنها را با کلمه لگوس هم قافیه می کنند.

اخلاقیات، دلسوزی و آرم ها این سه موارد ابزار فن بیان هستند.

دستگاه‌های نسبتاً گسترده ای وجود دارد. اما این سه موارد می‌توانند برای سخنرانی قوی استفاده شوند. خطوط به یاد ماندنی سخنرانی از کاربردهای دقیق تر زبان به دست می آید.

دستگاه های فن بیان, یوبان

بررسی دستگاه های فن بیان

در ادامه به بررسی و توضیح 8 دستگاه بیان مختلف می پردازیم.

شماره ۱/ سوالات

آیا تا به حال در این شرایط بوده اید که کسی از شما سوالی بپرسد و زمانی که بخواهید پاسخ دهید طوری شما را نگاه کند که از نگاهش این را برداشت را کنید که (داری چه کار می کنی؟). احتمالاً به این دلیل است که آنها یک سوال فن بیان از تایوک پرسیدند، تایوک نام یک شرکت است. یک سوال فن بیان سوالی است که نیاز به پاسخ ندارد و به سادگی از شما خواسته می شود مخاطب را مجاب به فکرکردن کنید، یا بر نکته ای تاکید کنید. به عنوان مثال: اگر می خواهید مخاطب را متقاعد کنید که به یک بانک غذا کمک کند. ممکن است از او بپرسید آخرین بار طی یک روز کامل بدون غذا بوده اید، کی بوده است. شما در واقع انتظار پاسخ ندارید چون سوال فن بیان است.

شماره ۲/ تقلید

تقلید نوع خاصی از مقایسه کردن است که به نشان دادن نظر شما کمک می‌کند. مانند یک مسئله پیچیده انگلیسی به آن فکر کنید. بگویید والدین شما تهدید کرده اند که تلفن شما را می‌گیرند. شما می توانید والدین خود را متقاعد کنید که تلفن شما برایتان مانند نقشه برای یک کوهنورد است. بدون آن کاملاً گم خواهید شد. با استفاده از مقایسه شما در حال طراحی یک مقایسه و ارتباط هستید که به اثبات نظر شما کمک می کند.

شماره ۳/ تشبیه

تشبیه مقایسه بین دو شی است از عبارت تشبیه و مانند استفاده می شود. همه ما این را شنیده ایم اما چگونه می توانیم از آن در بحث استفاده کنیم که وانمود کنی در یک بحث هستید. مثال: آیا دولت ها کارآمد هستند یا نه؟ اگر می خواهید بگویید که دولت ها کارآمد نیستند. می‌توانید بگویید که دولتها دقیقاً مانند قفس های پر از حیوانات وحشی هستند. این کار کمک می‌کند که با به تصویر کشیدن دولت‌ها به عنوان باغ وحش، تصویری از دولت ها را به عنوان دولت های ناکارآمد ترسیم کنند.

شماره ۴/ استعاره

استعاره یکی از دستگاه های فن بیان است که به نوعی شبیه تشبیه است اما شما شبیه تشبیه عمل نمی کنید. فقط می گوید آنها یکسان هستند. به طور مثال: اگر شما قید بی عدالتی را بیان کنید. شما می گویید بی عدالتی و بندها و دستبند ها دقیقاً یک چیز هستند، از جمله مثال‌های دیگر مانند صورتحساب پزشکی او مثل خنجری برای امنیت مالی‌اش است.

شماره ۵/ موازی کاری

سرگرم کننده است. موازی‌کاری استفاده مکرر از یک ساختار جمله برای بیان یک نکته است. به عنوان مثال: شما سعی دارید که تاکید کنید چقدر ورزشکار مورد علاقه شما خوب است. می‌توانید بگویید که او بهترین ورزشکار در کل لیگ هستند یا در کل دنیا، کل جهان. باید توجه داشته باشید که با شروع هر مورد در کل ساختار مشابه را تکرار کنید. تا به شما کمک کند که نکته خود را به شکلی به یادماندنی برای خواننده بیان کنید. تا به شما کمک کند به یاد آوری در مورد موازی کاری همان روشی را که در مورد خطوط موازی ریاضیات می‌اندیشید به کار ببرید. آن ها ساختار یکسانی دارند.

شماره ۶/ تکرار

اکنون تکرار به نظر می‌رسد مانند موازی‌کاری باشد اما کمی متفاوت است. به طور معمول تکرار فقط استفاده مکرر از یک کلمه یا عبارت است. این کمک می کند تا یک نقطه خاص را به خانه هدایت کنید. به عنوان مثال: مارتین لوتر لینک در مورد آینده آمریکا صحبت می کرد کلمه رویا را بارها و بارها تکرار کرد تا واقعاً چشم انداز خود را به مقصد برساند. استفاده تکرار هایی که به تمرکز خواننده بر روی ایده‌ای خاص کمک کند.

شماره ۷/ توهم

توهم اشاره به یک رخداد مهم شخصی و غیره است. علم می تواند چیزی را در وضعیت فعلی یا چیزی از خیابان شما باشد. بگذارید بگویم من در تلاش بودم ثابت کنم کسی فرد خوبی نیست. من می توانم آن را مارکوس بروتوس صدا کنم تا از کسی که پشت سر او به سزار خنجر زده است کنایه بگیرد.
اگر می‌خواستم چیزی بسازم که ظاهر خوبی دارد ولی در واقعیت واقعاً بد است، می توانستم آن را اسب تروا به نامم. نکته‌ای که در کنار این وجود دارد این است که شما باید بدانید آنها واقعاً به چیزهایی اشاره می کنند.

شماره ۸/ حکایت

حکایت یک داستان کوتاه است که برای بیان یک نکته اشاره می شود. اگر یک پزشک در ترغیب کسی برای غذای سالم است، می تواند داستان یک بیمار از خود بگوید در جوانی فوت کرده. زیرا فقط غذای فاسد می خورده. این داستان حکایتی خواهد بود که آنها برای نظرشان استفاده می کردند. حکایت یکی از مهم ترین دستگاه های فن بیان است.

  • بسیار خوب بیایید دوباره بررسی کنیم.
  • یک سوال فنی، سوالی است که به یک نکته اشاره می کند و پاسخی ندارد.
  • تشبیه جایی است که شما می‌گویید جمع الف با ب برابر پ به علاوه د است. و این اتصال برای ایجاد یک نقطه است.
  • تشبیه مقایسه بین دو شی است که از عبارت شبیه یا مانند استفاده می کنند.
  • استعاره ارتباط بین دو شی است که باعث میشود صدا به نظر برسد که بخشی از دیگری هستند.
  • موازی کاری، جایی است که شما برای تاکید بر یک نکته از عبارت مشابه یا تارت جمله استفاده می کنید.
  • تکرار جایی است که من از یک جمله یا عبارت تکراری استفاده می‌کنم تا به خواننده کمک کنم تا روی یک ایده متمرکز شود.
  • کنایه جایی است که شما به یک دلیل خاص به شخص مهم واقعه و غیره مراجعه می کنید.
  • حکایت داستان کوتاهی است که شما برای موافقت مخاطبان با نظر خودتان می گویید.

بسیاری از ابزارهای فن بیان وجود دارند که به شما کمک می‌کند در مسیر اقناع شهرت و شکوه و سرانجام سلطه بر جهان شروع کنید و با آنها خوش باشید.

اشتراک گذاری

پاسخ دادن